Ηττήθηκε αλλά πέρασε η Μίλαν, μεγάλες προκρίσεις για Καραμπάγκ και Φράιμπουργκ

Παρά την ήττα τους με 3-2 στην Γαλλία, οι “ροσονέρι” πήραν την πρόκριση στους “16”. Η Καραμπάγκ με παίκτη λιγότερο απέκλεισε την Μπράγκα (2-3), ενώ οι Γερμανοί λύγισαν τους Γάλλους με 3-2.

Ο Μπεναζμέν Μπουριζό (Ρεν) έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του (χατ τρικ), αλλά το 3-0 του πρώτου αγώνα υπέρ της Μίλαν αποδείχθηκε υπεραρκετό για τους «ροσονέρι» να βρεθούν στους «16» του Europa League, παρά την αποψινή τους ήττα επί γαλλικού εδάφους με 3-2.

Το 2-1 στο “Ντα Λουζ” επί της Τουλούζ αρκούσε στην Μπενφίκα για να βρεθεί στους «16» του Europa League, μετά το αποψινό 0-0 στην έδρα της γαλλικής ομάδας, η οποία πάλεψε για να κάνει την έκπληξη αλλά δεν τα κατάφερε.

Παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο της εντός έδρας αναμέτρησής της με τη Λανς (0-0 το πρώτο παιχνίδι), η Φράιμπουργκ κατάφερε αρχικά να στείλει το ματς στην παράταση ισοφαρίζοντας στο 90’+2′, ενώ στη συνέχεια κατάφερε να ολοκληρώσει τη μεγάλη ανατροπή, επικρατώντας με 3-2 και έχοντας για “χρυσό” σκόρερ της τον Γκρέγκοριτς στο 99′!

Άκρως συναρπαστική ήταν και η αναμέτρηση της Καραμπάγκ με την Μπράγκα, στο Αζερμπαϊτζάν. Με τους γηπεδούχους να έχουν το πάνω χέρι, μετά τη νίκη τους με 4-2 στην Πορτογαλία, οι φιλοξενούμενοι είχαν ην πρωτοβουλία των κινήσεων, όντας αναγκασμένοι να επιτεθούν. Το έργο της Καραμπάγκ έγινε δυσκολότερο στο 57′, όταν ο Καρφακιουλίγεφ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, με την Μπράγκα να εκμεταλλεύεται το αριθμητικό της πλεονέκτημα, οδηγώντας το ζευγάρι στην παράταση χάρη σε δύο γκολ των Φερνάντες (70′) και Τζαλό (83′).

Ωστόσο, στην παράταση οι γηπεδούχοι σκόραραν με τον Σίλβα (102′), πριν η Μπράγκα ξαναγκαλιάσει την πρόκριση στο 115′, όταν ο Μπανζά διαμόρφωσε το 1-3 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Παρ’ όλα αυτά, η Καραμπάγκ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, βγαίνοντας στην αντεπίθεση και τελικά πήρε την πρόκριση χάρη σε γκολ του Ακχουντζάτζε, στο 120’+2′!