Η Σασουόλο έκανε… πάρτι απέναντι στην τραγική Μίλαν

Η ομάδα του Γιώργου Κυριακόπουλου, ο οποίος αγωνίστηκε για ένα ημίχρονο ως αλλαγή, έκανε ότι ήθελε το… φάντασμα των “ροσονέρι” και με τον Μπεράρντι σε μεγάλα κέφια (1 γκολ, 3 ασίστ) επικράτησε με 5:2 του συνόλου του Πιόλι, που βλέπει τις ελπίδες του για τίτλο να… σβήνουν.

Υποτονικό το πρώτο δεκάλεπτο στον αγώνα, με την Μίλαν, να σκοράρει στο 8′ με τον Ζιρού, αλλά το τέρμα του Γάλλου να ακυρώνεται. Στο 19ο λεπτό, ο Μπεράρντι, βρήκε τον Ντεφρέλ μέσα στην περιοχή και εκείνος σούταρε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να δώσει το προβάδισμα στη Σασουόλο. Τρία λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και δεύτερο τέρμα. Πάλι ο Μπεράρντι ήταν αυτός που… σέρβιρε, με τον Φρατέσι να γίνεται ο αποδέκτης της μπάλας και να την στέλνει και πάλι στα δίχτυα του Ταταρουσάνου. Δύο λεπτά μετά, η Μίλαν κατάφερε να μειώσει. Ο Καλάμπρια έκανε μια ωραία ενέργεια, έβγαλε την σέντρα και ο Ζιρού με ωραία κεφαλιά “νίκησε” τον Κονσίγκλι. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν φρενήρης και στο ημίωρο σημειώθηκε ακόμη ένα τέρμα. Η Σασουόλο πήρε και πάλι προβάδισμα δύο τερμάτων. Ο Μπεράρντι από δημιουργός έγινε… εκτελεστής και βρέθηκε στην πορεία της μπάλας για να την στείλει στα δίχτυα του Ρουμάνου τερματοφύλακα.

Με την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, πέρασε στον αγώνα ο Γιώργος Κυριακόπουλος, ο οποίος βρίσκεται στην… πόρτα της εξόδου και οδεύει προς την Μπολόνια. Ένα λεπτό αργότερα, ο Ντάβιντε Καλάμπρια υπέπεσε σε παράβαση πέναλτι. Ο Λορίεντ ανέλαβε την εκτέλεση και δεν αστόχησε, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της ομάδα του. Στο 54′ ο Ρέμπιτς σκόραρε, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 79′ ήρθε και… πέμπτο τέρμα για τους φιλοξενούμενους, με τον Ενρίκε να βάζει το όνομά του στον “φωτεινό πίνακα”. Οι “ροσονέρι” βρήκαν δεύτερο γκολ στην ημέρα, για να μειώσουν σε 5:2, με τον Οριγκί που είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι να σκοράρει στο 81′.

ΓΚΟΛ: 25′ Ζιρού, 81′ Ορίγκι /19′ Ντεφρέλ, 22′ Φρατέσι, 30′ Μπεράρντι, 47′ (πεν), 79′ Ενρίκε
Κίτρινες: 37′ Τονάλι, 46′ Καλάμπρια, 61′ Κρούνιτς, 86′ Γκάμπια, 90+2′ Ζιρού, 90+6′ Πομπέγκα/ 37′ Μπεράρντι, 53′ Ομπιάνγκ, 61′ Κυριακόπουλος, 73′ Φρατέσι, 92′ Ρουάν

Μίλαν: Ταταρουσάνου, Καλάμπρια, Καλουλού, Γκάμπια, Ερναντέζ, Τονάλι, Σαλεμάκερς, Κρούνιτς, Ρέμπιτς, ΝτεΚετελάρε, Ζιρού.

Σασουόλο: Κονσίγκλι, Ροτζέριομ Μαρκίζα, Έρλικ, Τρεσσόλντι, Τραορέ, Ομπιάννγκ, Φρατέσι, Λοριέντ, Ντεφρέλ, Μπεράρντι.