Η επιστροφή των “ροσονέρι”

Τότεναμ και Μίλαν έμειναν στο 0:0 στο “Tottenham Hotspur Stadium”, με τους Ιταλούς να παίρνουν την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League, για πρώτη φορά μετά από 11 χρόνια, καθώς το 1:0 του πρώτου παιχνιδιού αποδείχτηκε… υπεραρκετό για την ομάδα του Στέφανο Πιόλι.

Το πρώτο 10λεπτο ήταν αναγνωριστικό για τις δύο ομάδες, με μοναδική αξιόλογη φάση ένα σουτ του Κέιν μέσα από την περιοχή, στο 9′, το οποίο κατέληξε στην αγκαλιά του Μενιάν. Στο 18ο λεπτό, έπειτα από “κομπίνα” σε εκτέλεση φάουλ, ο Μεσίας μπήκε στην περιοχή, όμως το διαγώνιο σουτ του πέρασε λίγο δίπλα από την εστία. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο και προσπαθούσαν να “χτίσουν” τις επιθέσεις τους από την άμυνα, όμως οι παίκτες της Τότεναμ δεν τους επέτρεπαν να κυκλοφορήσουν με άνεση την μπάλα. Στο 35′, ο Κέιν επιχείρησε μία “σέντρα-σουτ”, με την μπάλα να κοντράρει στον Τομόρι, να παίρνει πορεία προς τα δίχτυα και τον Μενιάν να αποκρούει με τα πόδια. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν τις γραμμές τους, ωστόσο δεν κατάφερναν να φτάσουν με αξιώσεις στα αντίπαλα καρέ.

Στο 51ο λεπτό οι παίκτες του Στέφανο Πιόλι έφυγαν στην αντεπίθεση, με τον Μπραχίμ Ντίαθ να βρίσκεται τετ-α-τετ με τον Φόρστερ και τον Άγγλο γκολκίπερ να αποκρούει. Στο 64ο λεπτό, μετά από κόντρες στην περιοχή της Μίλαν, ο Χόιμπιεργκ σούταρε με δύναμη, με τον Μενιάν να αποκρούει ενστικτωδώς. Στο 67′, φάση διαρκείας στην εστία του Φόρστερ. Ο Ντίαθ βρέθηκε σε θέση… βολής, άργησε να σουτάρει, η μπάλα κατέληξε στον Ζιρού, ο οποίος δεν κατάφερε να σκοράρει με δύσκολο γυριστό. Στο 77ο λεπτό ο Ρομέρο άφησε τους Άγγλους με 10 παίκτες, δυσκολεύοντας το έργος της ομάδας του. Στο 85′, οι “ροσονέρι” έφυγαν στην αντεπίθεση με τον Λεάο, η μπάλα έφτασε στον Τονάλι, με το σουτ του Ιταλού να κοντράρει στα σώματα. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Χόιμπιεργκ εκτέλεσε ένα φάουλ, με τον Κέιν να παίρνει την κεφαλιά και τον Μενιάν να κάνει σωτήρια επέμβαση. Στην εξέλιξη της φάσης οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην αντεπίθεση, με τον Οριγκί να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι.//