Έμεινε ζωντανή η ψυχωμένη Μίλαν

Οι “ροσονέρι” επικράτησαν με 2-1 της Παρί Σεν Ζερμέν στο “Σαν Σίρο” και πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στον 6ο όμιλο του Champions League, που τους βάζει ξανά στο κόλπο της πρόκρισης για τους “16”.

Η Μίλαν βρέθηκε να χάνει από την Παρί στο “Σαν Σίρο”, όμως πέτυχε τα πρώτα της γκολ στο φετινό Champions League κι έφτασε στην ανατροπή και τη νίκη με 2-1 για την 4η αγωνιστική του 6ου ομίλου.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Μόλις στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης η Παρί μπήκε μπροστά στο σκορ και πάγωσε το “Σαν Σίρο”, με τον πρώην “νερατζούρο” Σκρίνιαρ να νικάει με κεφαλιά τον Μενιάν για το 1-0 των φιλοξενούμενων. Η Μίλαν όμως βρήκε αμέσως απάντηση και έκανε το 1-1 τρία λεπτά αργότερα (12′) με ωραίο γυριστό σουτ του Λεάο από τα όρια της μικρής περιοχής. Αυτό ήταν και το πρώτο γκολ των “ροσονέρι” στο φετινό Champions League. Στο 25′ ο Εμπαπέ βρέθηκε απέναντι από τον Μενιάν, αλλά το πλασέ που δοκίμασε ήταν κακό και η μπάλα πέρασε άουτ, με τον Γάλλο σούπερ σταρ να σπαταλά μια τεράστια ευκαιρία για να δώσει εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του. Δοκάρι για την Παρί με τον Ντεμπελέ στο 27′ και στην εξέλιξη της φάσης η Μίλαν βγήκε στην κόντρα και ο Ζιρού απο πλάγια θέση μέσα στην περιοχή έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Μενιάν. Πάνω-κάτω η πήγαινε η μπάλα και ο ρυθμός τους παιχνιδιού ήταν εξωφρενικός!

Με γκολ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η Μίλαν! Ο Λεάο έπεσε στην περιοχή από μαρκάρισμα και οι παίκτες της Παρί σχεδόν σταμάτησαν περιμένοντας κάποιο σφύριγμα, ο Ερναντέζ από αριστερά έβγαλε τη σέντρα και ο Ζιρού έπιασε την κεφαλιά για το 2-1 στο 51′. Υπέροχη επέμβαση του Ντοναρούμα στο φάουλ του Ερναντέζ στο 63′. Σουτ του Εμπαπέ στο 69′, ο Μενιάν ήταν στη σωστή θέση και απέκρουσε. Τίποτα δεν άλλαξε στο ματς και η Μίλαν πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στον όμιλο.

ΓΚΟΛ: 12′ Λεάο, 51′ Ζιρού / 9′ Σκρίνιαρ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 55′ Ερναντέζ, 66′ Μούσα / 24′ Βιτίνια, 29′ Κολό Μουανί, 43′ Ουγκάρτε, 80′ Σκρίνιαρ
ΔΟΚΑΡΙ: – / 27′ Ντεμπελέ

Μίλαν: Μενιάν, Καλάμπρια, Τιαό, Τομόρι, Ερνάντεζ, Λόφτους-Τσικ, Μουσά (84′ Κρούνιτς), Ρέιτερς, Πούλισικ (90’+2′ Φλορέντσι), Ζιρού, Λεάο (84′ Οκαφόρ).

Παρί Σεν Ζερμέν: Ντοναρούμα, Χακίμι, Μαρκίνιος, Σκρίνιαρ (90′ Μπαρκολά), Ερνάντεζ (65′ Μουκιέλε), Ζαΐρ-Εμερί, Ουγκάρτε (61′ Ρουίθ), Βιτίνια (61′ Κανγκ Ιν Λι), Ντεμπελέ, Κόλο Μουανί (61′ Ράμος), Εμπαπέ.

Δείτε αναλυτικά τη βαθμολογία των ομίλων του Champions League, κάνοντας κλικ ΕΔΩ.//Λ.