Έκανε βήμα πρόκρισης στους “8” η Μίλαν!

Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι επικράτησε με 1:0 της Τότεναμ στο Σαν Σίρο, για το πρώτο παιχνίδι της φάσης των “16” και πήρε ένα… ασθενές προβάδισμα εν όψει της ρεβάνς επί αγγλικού εδάφους.

Η αγωνιστική δράση στο Champions League, επέστρεψε με θετικό πρόσημο για τη Μίλαν, στην εκ νέου παρουσία της στα νοκ άουτ έπειτα από 3.262 ημέρες. Οι “ροσονέρι” κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το κατάμεστο Σαν Σίρο και να επικρατήσουν με 1:0 της Τότεναμ, αλλά δεν… καθάρισαν την υπόθεση της πρόκρισης εν όψει της ρεβάνς στο Λονδίνο.

Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, οι Λονδρέζοι πίεζαν ψηλά στο γήπεδο, με στόχο να ανακτούν την κατοχή της μπάλας όσο πιο κοντά στην εστία του Ταταρουσάνου. Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι κατάφερε να ξεσηκώσει από νωρίς το Σαν Σίρο, καθώς μόλις στο 7ο λεπτό, παραβίασε την εστία του Φόρστερ, κάνοντας το 1:0. Ο Τεό Ερναντές κέρδισε στον αέρα τον Ρομέρο, πάτησε στην περιοχή, σούταρε από διαγώνια θέση με τον Φόρστερ να αποκρούει και ο Ντίας έκανε το σουτ, δεχόμενος νέα απόκρουση από τον γκολκίπερ των “σπιρουνιών”, αλλά πήρε το ριμπάουντ, μπαίνοντας με κεφαλιά στα δίχτυα. Το σύνολο του Αντόνιο Κόντε προσπάθησε να ανασυνταχθεί και πήρε μέτρα στο γήπεδο, έχοντας αρχικά ευκαιρία με κεφαλιά του Κέιν, που την μπλόκαρε ο Ταταρουσάνου. Η Μίλαν μπόρεσε να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα ανά διαστήματα, αλλά η Τότεναμ αναζητούσε διακαώς τρόπους να απειλήσει για την ισοφάριση. Προς το φινάλε του πρώτου μέρους, οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο τεράστιες φάσεις, αλλά οι παίκτες τους δεν καλύπτονταν και ήταν εκτεθειμένοι σε οφσάιντ. Έτσι, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους “ροσονέρι” μπροστά στο σκορ (1:0).

Στην επανάληψη, η Μίλαν εμφανίστηκε πιο απειλητική στα πρώτα λεπτά και μάλιστα είχε κλείσει καλά τους χώρους, κάνοντας δύσκολη τη… ζωή των “σπιρουνιών”, όσον αφορά τη δημιουργία. Αμφότερες οι ομάδες είχαν ορισμένες υποψίες ευκαιρίων από στατικές φάσεις, ωστόσο όχι κάτι το αξιοσημείωτο. Ανά διαστήματα, “πάγωνε” ο ρυθμός του αγώνα λόγω των αρκετών φάουλ και αυτό ευνοούσε τους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν την κατοχή της μπάλας και το προβάδισμα του σκορ. Το ίδιο… μοτίβο συνεχίστηκε στην αναμέτρηση και οι αλλαγές στις οποίες προέβησαν οι δύο προπονητές, έριχναν περαιτέρω τον ρυθμό και δεν άλλαζαν την εικόνα του δεύτερου ημιχρόνου. Η Μίλαν διατηρούσε σταθερά το προβάδισμά της και η Τότεναμ δεν μπορούσε να απειλήσει με ουσιώδες τρόπο για την ισοφάριση. Στα εναπομείναντα λεπτά του παιχνιδιού, το 1:0 παρέμεινε και οι “ροσονέρι” πήραν προβάδισμα πρόκρισης στην φάση των “8” του Champions League.

ΓΚΟΛ: 7′ Ντίας
ΔΟΚΑΡΙ:-
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 80′ Τονάλι, 90+2′ Ερναντές / 48′ Ρομέρο, 63′ Ντάιερ
ΚΟΚΚΙΝΗ:-
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: Ο Μπραχίμ Ντίας (23 ετών και 195 ημερών) είναι ο νεότερος σκόρερ για τη Μίλαν σε νοκ άουτ αγώνα του Champions League, μετά τον Κακά τον Μάρτιο του 2004 (21 ετών και 336 ημερών), όταν σκόραρε εναντίον της Ντεπορτίβο Λα Κουρούνια στα προημιτελικά.

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι): Ταταρουσάνου, Τιό, Καλουλού, Κιάερ, Σαλεμάκερς (77′ Μεσίας), Κρούνιτς, Τονάλι (86′ Πομπέγκα), Ερναντές, Ντίας (77′ Ντε Κέτελαρ), Ζιρού, Λεάο (90+1′ Ρέμπιτς)

Τότεναμ (Αντόνιο Κόντε): Φόρστερ, Ρομέρο, Ντάιερ, Λενγκλέ (81′ Ντέιβις), Έμερσον, Σκιπ, Σαρ, Πέρισιτς, Κουλουσέφσκι (70′ Ριτσάρλισον), Σον (81′ Νταντζούμα), Κέιν

Επαναληπτικός αγώνας: Τότεναμ – Μίλαν (8/3, 22:00, Tottenham Hotspur Stadium).//