Δίχως νικητή στην Αυστρία

Η Μίλαν έμεινε στο 1-1 με τη Σάλτσμπουργκ επί αυστριακού εδάφους για την πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Champions League και αμφότερες οι ομάδες απέσπασαν από ένα βαθμό.

Οι δύο ομάδες αρκέστηκαν στον βαθμό της ισοπαλίας για το πρώτο τους ματς στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, παρά τις πολλές ευκαιρίες που είχαν εκατέρωθεν, ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα.

Με γρήγορο ρυθμό και με φάσεις εκατέρωθεν, άνοιξε το παιχνίδι στην Αυστρία, ωστόσο οι δύο ομάδες δεν βρήκαν άμεσα κάποιο γκολ. Η Μίλαν είχε την κατοχή της μπάλας, προσπαθούσε να ελέγξει το παιχνίδι, ωστόσο δεν εξαργύρωσε την υπεροχή της με το άνοιγμα το σκορ. Στο 28′, η ομάδα του Ματίας Τζέισλε κατάφερε να πάρει προβάδισμα, καθώς ο Οκαφόρ έγινε αποδέκτης της μπάλας από τον Φερνάντο και νίκησε τον Μενιάν μέσα από την περιοχή. Οι “ροσονέρι” απάντησαν πριν το τέλος του ημίχρονου. Συγκεκριμένα, στο 40′, ο Λεάο “έφτιαξε” τον Σαλαμάκερς και ο τελευταίος ισοφάρισε για την ομάδα του, προτού οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια για το πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο μέρος, το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο και οι ομάδες υιοθέτησαν ένα στυλ… αναγνωστικού χαρακτήρα, γυρνώντας με υπομονή την μπάλα για να επιτεθούν υπό καλές προϋποθέσεις. Έως το 60′, καμία εκ των δύο δεν μπόρεσε να πάρει κεφάλι στο σκορ, ενώ ο ρυθμός του αγώνα ήταν πιο αργός συγκριτικά με το πρώτο ημίχρονο. Στο 88′, η Σάλτσμπουργκ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-1, όταν ο Σέσκο εξαπέλυσε ένα ωραίο σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή και η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του Μενιάν. Οι δύο ομάδες παρέμειναν στο 1-1 και απέσπασαν τον έναν βαθμό της ισοπαλίας στην Αυστρία.

ΓΚΟΛ: 28′ Οκαφόρ / 40′ Σαλαμάκερς

Κίτρινες: 17′ Καπάλντο, 68′ Γκουρνά Ντουάτ / 39′ Τομόρι, 44′ Καλάμπρια, 89′ Ντίας, 90+2′ Ορίγκι)

Σάλτσμπουργκ (Ματίας Τζέισλε): Κεν, Γουέμπερ, Σολέ (42′ Μπερνάρντο), Ντέντιτς, Ούλμερ, Σάιβαλντ, Καπάλντο, Κιάεργκαρντ, Καμέρι (65′ Γκουρνά Ντουάτ), Φερνάντο (65′ Σέσκο), Οκαφόρ (90+3′ Αντάμου)

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι): Μενιάν, Τομόρι, Καλουλού, Καλάμπρια (57′ Ντεστ), Ερναντέζ, Τονάλι, Μπενασέρ (57′ Πομπέγκα), Σαλαμάκερς (80′ Μεσίας), Λεάο, Ντε Κέτελαρ (70′ Ντίας), Ζιρού (57′ Ορίγκι)