Απόδραση με ανατροπή από το “Φρίουλι”

Η Μίλαν έβγαλε… καρδιά και πήρε το τρίποντο με 3-2 στο “Φρίουλι”, παρότι η Ουντινέζε ήταν μπροστά στο σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Οι “ροσονέρι” προηγήθηκαν με τον Λόφτους-Τσικ στο 31′, αλλά δέχθηκαν δύο γκολ από τους Λάζαρ Σάμαρτζιτς (42′) και Φλοριάν Τοβέν (62′) και βρέθηκαν σε θέση… κυνηγού.

Όμως, ο Γιόβιτς στο 83′ και ο Οκαφόρ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, ολοκλήρωσαν τη μεγάλη ανατροπή για την ομάδα του Στέφανο Πιόλι (έφτασε τις 100 νίκες στο πρωτάθλημα), που βρίσκεται έξι βαθμούς μακριά από την πρωτοπόρο Ίντερ.

Δυστυχώς το ματς σημαδεύτηκε από τα ρατσιστικά συνθήματα κατά του γκολκίπερ της Μίλαν, Μάικ Μαινιάν, ο οποίος αποχώρησε προσωρινά ως ένδειξη διαμαρτυρίας στο 35′ και το ματς διακόπηκε για μερικά λεπτά.