Άντεξε και παρέμεινε στην… κορυφή η Μίλαν

Η Σαμπτόρια έβαλε… δύσκολα στους “ροσονέρι” οι οποίοι πιέστηκαν, ισοφαρίστηκαν αλλά άντεξαν και πήραν τη νίκη με 2-1 για την έκτη αγωνιστική της Σέριε Α.

Παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε, η Μίλαν τα βρήκε σκούρα κόντρα στη Σαμπτόρια. Χρειάστηκε το εύστοχο πέναλτι του Ζιρού στο 67ο λεπτό για να περάσει ξανά μπροστά στο σκορ και να αντέξει στην πίεση των “γηπεδούχων” για να… κρατήσει το 2-1 και να πιάσει τη Νάπολι στην κορυφή.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ιδανικότερο τρόπο για τη Μίλαν. Μόλις στο 6ο λεπτό και στην πρώτη της τελική βρήκε δίχτυα με τον Μεσίας, κάνοντας από νωρίς πιο εύκολο το βράδυ της στο Λουίτζι Φεράρις, πετυχαίνοντας το γρηγορότερο γκολ των “ροσονέρι” από τον περασμένο Φεβρουάριο. Στη συνέχεια όμως η Σαμπτόρια αντέδρασε, ο Τζούριτς σούταρε, όμως η μπάλα “τράνταξε” το οριζόντιο δοκάρι του Μενιάν. Στο 21ο λεπτό, οι “φιλοξενούμενοι” βρήκαν ξανά δίχτυα με τον Ντε Κετελάρ, όμως μετά από εξέταση του VAR, το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, η Μίλαν έψαξε το δεύτερο γκολ με τον Ζιρού, όμως ο Αουντέρο είπε “όχι” στο εξ επαφής τελείωμα του Γάλλου.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, η Μίλαν μένει με δέκα παίκτες, μετά το πολύ άσχημο χτύπημα του Λεάο, στο πρόσωπο του Φεράρι στην προσπάθειά του να κάνει ψαλιδάκι. Στο 57ο λεπτό, η Σαμπτόρια εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα, σκόραρε και έφερε το παιχνίδι στα ίσα με καρφωτή κεφαλιά του Τζούρισιτς. Η Μίλαν πλήρωσε τη χαλαρότητα που έβγαλε μετά την επίτευξη του γρήγορου γκολ. Στο 65ο λεπτό όμως, οι “ροσονέρι” κέρδισαν πέναλτι, για χέρι του Βιγιάρ, μετά από την κεφαλιά του Γάλλου επιθετικού των Μιλανέζων. Ο Ζιρού ευστόχησε από την άσπρη βούλα και έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του. Η Σαμπτόρια, έχασε μεγάλη ευκαιρία να φέρει και πάλι το παιχνίδι στα ίσα με διπλή ευκαιρία. Μετά το άστοχο πλασέ του Γκαμπιαντίνι, ο Βερέ πέτυχε το δοκάρι στο ριμπάουντ, οι “γηπεδούχοι” πίεσαν στη συνέχεια, όμως η Μίλαν άντεξε και πήρε το διπλό, πιάνοντας κορυφή.

Γκολ: 57′ Τζούριτς / 6′ Μεσίας, 67′ Ζιρού

Δοκάρι: 11′ Τζούρισιτς, 86′ Βερέ

Κίτρινες: 54′ Φεράρι, 66′ Βιγιάρ, 90+3 Κουαλιαρέλα, 90+5 Αουντέρο / 17′ Λεάο

Κόκκινες: 47′ Λεάο

Σαμπντόρια (Μάρκο Τζιαμπάολο): Αουντέρο, Μπερεζίνσκι (59′ Γκαμπιαντίνι), Μουρίγιο, Φεράρι, Αουγκέλο, Βιγιάρ (86′ Βιεϊρά), Λέρις, Ρινκόν, Σαμπίρι, Τζούρισιτς (79′ Βερέ), Καπούτο (79′ Κουαλιαρέλα)

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι): Μενιάν, Καλάμπρια, Κιάερ, Καλουλού, Ερναντέζ, Τονάλι, Πόμπεγκα (78′ Βρανξ ), Μεσίας (59′ Τομόρι), Ντε Κετελάρ (71′ Μπενασέρ), Λεάο, Ζιρού