Τη γλύτωσε με… αυτογκόλ

Παρ’ ότι έμεινε με παίκτη λιγότερο και ισοφαρίστηκε στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα μέσα στο “Σταντ Βελοντρόμ”, η Μαρσέιγ είχε τα απαραίτητα ψυχικά αποθέματα και τελικά επικράτησε της Ναντ με 2-1.

“Σκούρα” τα βρήκε κόντρα στους Κυπελλούχους Γαλλίας η ομάδα του Ίγκορ Τούντορ. Σε ένα αρκετά επεισοδιακό ματς, οι Μασσαλοί προηγήθηκαν με τον Μπεμπά στο 70′, αλλά έξι λεπτά αργότερα έχασαν τον Ζιγό που δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα. Οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα στο 78′ χάρη σε εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπλας και πήραν το μομέντουμ με το μέρος τους. Παρ’ όλα αυτά, η Μαρσέιγ βρήκε τη λύση σε όλα της τα προβλήματα στο 83ο λεπτό όταν ο Παλουά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Με αυτόν τον τρόπο, οι “Φωκαείς” ανέβηκαν προσωρινά στην πρώτη θέση της βαθμολογίας έχοντες επτά βαθμούς. Βέβαια, έως το τέλος της τρίτης αγωνιστικής, μεσολαβούν τα ματς της Παρί Σεν Ζερμέν με τη Λιλ και της Λυών με τη Ρεμς.