Στους “16” η Τότεναμ, εκτός Ευρώπης η Μαρσέιγ!

Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε νίκησε με 2-1 το αντίστοιχο σύνολο του Ιγκόρ Τούντορ, για την 6η αγωνιστική των ομίλων του Champions League, πέρασε ως πρωτοπόρος στην επόμενη φάση, ενώ έστειλε εκτός Ευρώπης τους Μασσαλούς!

Η Τότεναμ πήρε την πρόκριση για τη νοκ-άουτ φάση του UEFA Champions League. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε έφυγε με το διπλό από τη Μασσαλία, καθώς επικράτησε με 2-1 χάρη σε buzzer-beater του Χόιμπιεργκ στις καθυστερήσεις του αγώνα. Έτσι, τα “σπιρούνια” εξασφάλισαν την πρωτιά και έκαναν… δώρο στη Σπόρτινγκ την τρίτη θέση, στέλνοντας εκτός Ευρώπης τη Μαρσέιγ.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο σε όλο το πρώτο μέρος, χάνοντας τέσσερις σημαντικές ευκαιρίες, οι περισσότερες με τον Σάντσες, μέχρι να έρθει η κεφαλιά του Μπεμπά να τους δώσει προβάδισμα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Στην επανάληψη όμως τα “σπιρούνια” μπήκαν με άλλη διάθεση στον αγωνιστικό χώρο, βρήκαν γρήγορα την ισοφάριση με τον Λενγκλέ. Στο φινάλε ήρθε η… λύτρωση με γκολ του Χόιμπιεργκ.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Μαρσέιγ να χάνει τρομερή ευκαιρία. Στο τρίτο λεπτό ο Αλέξις Σάντσες βρέθηκε στο σημείο του πέναλτι, μετά τη σέντρα του Χαρίτ και με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην εστία, αναγκάζοντας τον Γιορίς σε μία τρομερή επέμβαση. Στο 8′ απείλησε ξανά ο Χιλιανός, με τη Τότεναμ να δυσκολεύεται να κρατήσει μπάλα στα πόδια της και να έχει στα πρώτα είκοσι λεπτά 31% κατοχή.

Στο 19′ νέα σημαντική ευκαιρία με τον Σάντσες να εκτελεί ξανά και τον Γιορίς να τον νικάει εκ νέου. Ο Σον έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 29′, μετά από σύγκρουση με τον Μπεμπά, καθώς ζαλιζόταν πάρα πολύ, προσθέτοντας ένα ακόμη πρόβλημα στον Αντόνιο Κόντε. Η Μαρσέιγ συνέχισε να πιέζει ψηλά τα “σπιρούνια” και να δυσκολεύει την ανάπτυξη των φιλοξενούμενων, με τον Βερετού στο 33′ να βλέπει και αυτός την προσπάθειά του να σταματά στον Γιορίς. Οι Μασσαλοί συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο της κατοχής και να φτάνουν σχετικά εύκολα στην περιοχή της Τότεναμ, παίρνοντας μάλιστα και το προβάδισμα στο σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Μετά από κόρνερ και σέντρα του Βερετού, ο Μπεμπά ανενόχλητος στο δεύτερο δοκάρι έπιασε μια δυνατή κεφαλιά, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του Τούντορ.

Στην επανάληψη η Τότεναμ μπήκε φουριόζα και απείλησε μόλις στο δεύτερο λεπτό, με τον Μόουρα να σουτάρει, τον Λόπες να μην αποκρούει σωστά και τον Κέιν στην επαναφορά να μην προλαβαίνει να βάλει την προβολή. Στο 54′ η ομάδα του Κόντε ισοφάρισε. Μετά το φάουλ του Πέρισιτς, ο Λενγκλέ πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και νίκησε τον Λόπες για το 1-1.

Η Τότεναμ έδειχνε από εκείνο το σημείο και μετά “φωτιά” στις αντεπιθέσεις. Σε μία από αυτές, ο Μόουρα από τα δεξιά σέντραρε παράλληλα στην περιοχή, με τον Λόπες να μην κάνει καλή εκτίμηση της φάσης και τον Κέιν να αστοχεί από το ύψος της μικρής περιοχής. Επόμενη ευκαιρία ήταν για την Μαρσέιγ στο 81′ με τον Χόϊμπιεργκ να γίνεται αποδέκτης της μπάλας εντός περιοχής και το δυνατό σουτ που δοκίμασε να σταματά στο δοκάρι του Λόπες. Δύο λεπτά αργότερα, ο Χαρίτ είδε τον Ντάιερ να του βάζει ένα κομβικό στοπ. Ο Ουντέρ, που είχε περάσει αλλαγή, βρήκε με εξαιρετική σέντρα στο 87′ τον Κολάσινατς στο δεύτερο δοκάρι, όμως η κεφαλιά του τελευταίου ήταν άστοχη. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Χόιμπιεργκ έφερε τα πάνω κάτω στον όμιλο, έκανε το 2-1 και έστειλε την ομάδα του στην κορυφή του ομίλου.

Γκολ: 45+2′ Μπεμπά, / 54′ Λενγκλέ, 90+5′ Χόιμπιεργκ

Μαρσέιγ (Ιγκόρ Τούντορ): Λόπες, Μπεμπά, Μπεϊλί (10′ Γκιγκό), Μπαλέρντι, Ταβάρες, Βερετού (73′ Ουντέρ), Ρονζίερ (83′ Σουάρεζ), Κλάους (73′ Καμπορέ), Γκεντουζί, Χαρίτ, Σάντσες.

Τότεναμ (Αντόνιο Κόντε): Γιορίς, Ντάιερ, Ντέιβις, Λενγκλέ, Σεσενιόν (46′ Έμερσον), Χόϊμπιεργκ, Μπετανκούρ (84′ Σκιπ), Πέρισιτς, Σον (29′ Μπισουμά), Μόουρα (90+3′ Ζιλ), Κέιν.