Σπουδαίο “τρίποντο” η Άιντραχτ | Σπόρτινγκ και VAR “φρέναραν” την Τότεναμ από την ανατροπή

Όλα ανοιχτά παραμένουν στον τέταρτο όμιλο του Champions League, με τους Γερμανούς να επικρατούν με 2-1 της Μαρσέιγ, ενώ τα “λιοντάρια” της Λισαβόνας έμειναν “όρθια” στο Λονδίνο με την ισοπαλία (1-1) για την πέμπτη αγωνιστική της διοργάνωσης.

Τότεναμ – Σπόρτινγκ Λισαβόνας 1-1

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν πιο “ζεστά” στην αναμέτρηση και μόλις στο 20ο λεπτό, έχασαν σπουδαία ευκαιρία, με το σουτ του Παουλίνιο να περνάει ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Λορίς. Δυο λεπτά αργότερα (22′), ο Έντουαρντς σούταρε έξω από την περιοχή και η μπάλα κατέληξε χαμηλά στην αριστερή γωνία του Γάλλου γκολκίπερ της Τότεναμ, για το 1-0. Ο ρυθμός του αγώνα “έπεσε” και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς κάποιο συνταρακτικό γεγονός, εκτός από το ορθώς ακυρωθέν τέρμα που πέτυχε η Σπόρτινγκ με τον Κοάτες στο 41′.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι “πετεινοί” μπήκαν πιο δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και στο 51′ ο Ντάιερ σούταρε μέσα από την μικρή περιοχή, ωστόσο ο Αδάν έδειξε τα εξαιρετικά του αντανακλαστικά. Στη συνέχεια, οι Πορτογάλοι έχασαν διπλή σπουδαία ευκαιρία. Συγκεκριμένα, στο 76′ ο Ναζίνιο σούταρε, αλλά ο Λορίς ήταν σε ετοιμότητα, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο ίδιος παίκτης με ένα φοβερό βολέ, έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι των Άγγλων. Η “τιμωρία” των Πορτογάλων ήρθε στο 80′, όταν ο Πέρισιτς βρήκε με μια εξαιρετική σέντρα τον Μπεντανκούρ, ο οποίος με τρομερό άλμα και καρφωτή κεφαλιά, νίκησε τον Αδάν για να ισοφαρίσει σε 1-1. Στις καθυστερήσεις, η Τότεναμ πήγε να φέρει… τούμπα το ματς. Ο Χάρι Κέιν με ένα σουτ κατάφερε να κερδίσει τον Αδάν, ωστόσο μετά από πολλές… διαβουλεύσεις του διαιτητή και του VAR, το γκολ ακυρώθηκε, καθώς ο Άγγλος επιθετικός βρισκόταν οριακά σε θέση οφσάιντ. Οι “πετεινοί” μάλιστα είδαν και τον προπονητή τους, Αντόνιο Κόντε να αποβάλλεται στις καθυστερήσεις λόγω διαμαρτυριών.

ΓΚΟΛ: 80′ Μπεντανκούρ / 22′ Έντουαρντς

Κίτρινες: 67′ Ρομέρο / 41′ Κοάτες,  83′ Ουγκάρτε

ΤΟΤΕΝΑΜ (Αντόνιο Κόντε): Λορίς, Ρομέρο, Ντάιερ, Ντέιβις (82′ Λενγκλέ), Ντόχερτι (71′ Γκιλ), Χέιμπιεργκ, Μπεντανκούρ, Πέρισιτς, Μόουρα (82′ Έμερσον), Κέιν, Σον

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ (Ρούμπεν Αμορίμ): Αδάν, Ινάσιο, Κοάτες, Ρέις, Πόρτο, Ουγκάρτε, Μορίτα (61′ Φερνάντες), Σάντος (61′ Ναζίνιο), Τρινκάο (61′ Α. Γκόμες), Παουλίνιο (75′ Τζούστε), Έντουαρντς (71′ Φαταγού).

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Μαρσέιγ 2-1

Οι γηπεδούχοι μπήκαν “καυτοί” στα πρώτα αγωνιστικά λεπτά και κατάφεραν μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης να ανοίξουν το σκορ. Ο Καμάντα βρέθηκε στη σωστή θέση και με ένα φοβερό σουτ στη δεξιά γωνία του Λόπεθ, έκανε το 1-0 για την Άιντραχτ. Οι Γερμανοί προσπάθησαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο 15′, ωστόσο η κεφαλιά του Γκέτσε πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 22ο λεπτό του αγώνα, ο Γκεντουζί εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Μπεμπά και με μια όμορφη προσπάθεια, ισοφάρισε σε 1-1. Το σύνολο του Όλιβερ Γκλάσνερ λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 27′, κατάφερε να βρει και πάλι το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Γκέτσε βρήκε τον Κόλο Μουανί μέσα στην περιοχή της Μαρσέιγ και εκείνος σημάδεψε σωστά στη δεξιά γωνία του Τραπ για το 2-1 υπέρ των γηπεδούχων.

Οι δυο ομάδες δεν βρήκαν χώρους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και έτσι δεν δημιουργήθηκαν πολλές ευκαιρίες. Στο 57′, ο Αλέξις Σάντσες βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή, ωστόσο η προσπάθειά του πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Τραπ. Ο ίδιος παίκτης μάλιστα απείλησε τον τερματοφύλακα των Γερμανών δυο λεπτά αργότερα, με μια εξαιρετική εκτέλεση φάουλ έξω από την περιοχή, ωστόσο ο Τραπ ήταν ξανά σε ετοιμότητα. Οι Γάλλοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν, ωστόσο δεν βρήκαν τον τρόπο και έτσι η Άιντραχτ πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη με 2-1 και “ονειρεύονται” πλέον την πρόκριση στους “16” του Champions League.

ΓΚΟΛ: 3′ Καμάντα, 27′ Κόλο Μουανί / 22′ Γκεντουζί

Κίτρινες: 54′ Κόλο Μουανί, 57′ Σμόλτσιτς, 75′ Εμπίμπ / 25′ Ταβάρες, 40′ Βερετού, 86′ Σουάρεζ

ΑΙΝΤΡΑΧΤ (Όλιβερ Γκλάσνερ): Τραπ, Γιάκιτς, Σμόλτσιτς, Εντικά, Εμπίμπ (79′ Αλιντού), Καμάντα, Σο, Λεντς (45′ Πελεγκρίνι), Λίντστρεμ (69′ Ρόντε), Κολό Μουανί (79′ Μπορέ), Γκέτσε

ΜΑΡΣΕΙΓ (Ιγκόρ Τουντόρ): Λόπεθ, Μπεμπά, Μπαλέρντι, Ζιγκό (60′ Κολάσινατς), Κλος (85′ Σουάρεζ), Ρονζιέ, Βερετού, Ταβάρες, Γκεντουζί (60′ Ουντέρ), Σάντσες, Χαρίτ