“Στραβοπάτημα” για τη Μαρσέιγ

Η Μπρεστ κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) στο “Σταντ Φρανσίς-Λε Μπλε” κόντρα στους Μασσαλούς στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής στη Λιγκ 1.

Οι δυο ομάδες είχαν γρήγορο ρυθμό στην εκκίνηση της αναμέτρησης και μόλις στο 5ο λεπτό, ο Γκεντουζί μπήκε στην περιοχή της Μπρεστ νικώντας και τους δυο αμυντικούς που είχε δίπλα του, ωστόσο το σουτ του από το ύψος του πέναλτι αποκρούστηκε έστω και δύσκολα από τον Μπιζότ. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με σημαντική ευκαιρία στο 25ο λεπτό, όταν ο αμαρκάριστος Μανιετί κοντρόλαρε μια ψηλή πάσα ακριβείας προς τα έξω από το κόρνερ, όμως η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Στο 38ο λεπτό του ματς, ο Νούνο Ταβάρες μετά τη σέντρα του Κλος κατάφερε να ανοίξει το σκορ της αναμέτρησης με το σουτ του να καταλήγει στη δεξιά γωνία του Μπιζότ και έτσι οι δυο ομάδες πέρασαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου μέρους.

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, η Μπρεστ ήταν πιο απειλητική και στο 53′ ο Μπελαϊλί που είχε περάσει ως αλλαγή έκανε μια ωραία κεφαλιά, που πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Μπλάνκο. Στο επόμενο λεπτό μάλιστα το σουτ του Ονορά σταμάτησε στην αγκαλιά του Ισπανού γκολκίπερ των Μασσαλών. Μετά από μια “πολιορκία” αρκετών λεπτών, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης με τον Πιέρ Λεές-Μελού στο 61ο λεπτό. Η ομάδα του Μισέλ Ντερ Ζακαριάν συνέχισε να απειλεί τη Μαρσέιγ και στο 73′ το σουτ του Ντουαρόν πέρασε ελάχιστα άουτ. Λίγο πριν το φινάλε της αναμέτρησης, ο Ρουμπέν Μπλάνκο σταμάτησε την προσπάθεια του Ιρβίν Καρντονά και έτσι η Μαρσέιγ πήρε το βαθμό της ισοπαλίας, παραμένοντας αήττητη στους δυο πρώτους αγώνες του γαλλικού πρωταθλήματος.

ΓΚΟΛ: 61′ Λεές-Μελού / 38′ Ταβάρες

Κίτρινες: 29′ Ντερ Ζακαριάν, 51′ Μπελαϊλί / 17′ Μίλικ, 57′ Γκέρσον, 65′ Ρονζιέ, 74′ Γκεντουζί

Μπρεστ (Μισέλ Ντερ Ζακαριάν): Μπιζότ, Μπρασιέ, Χαρντονέτ, Ντιβέρν, Ντουαρόν (77′ Καρντονά), Μπελκεμπλά, Νταρί, Λεές-Μελού, Μανιετί (77′ Μποκ), Λάτζε (46′ Μπελαϊλί), Ονορά (86′ Ντεμπελέ).

Μαρσέιγ (Ιγκόρ Τούντορ): Μπλάνκο, Μπαλέρντι, Κλος, Γκιγκότ, Μπεμπά, Ταβάρες (82′ Κολάσινατς), Γκεντουζί, Ρονζιέ (69′ Βερετού), Ζέρσον (69′ Μπακαμπού), Μίλικ (69′ Παγιέτ), Ουντέρ (46′ Σάντσες).