“Άλωσε” το “Βελοντρόμ” η Λανς

Οι “αντίπαλοι” κατάφεραν να επικρατήσουν με 1-0, απέναντι στη Μαρσέιγ για την 12η αγωνιστική της Ligue 1. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε ο Κόστα στο 78ο λεπτό του αγώνα.

Η Μαρσέιγ υποδέχθηκε στο “Βελοντρόμ” τη Λανς, για την 12η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενοι, κατάφεραν με αυτή τη σπουδαία νίκη να φτάσουν τους 27 βαθμούς και να βρεθούν προσωρινά στη δεύτερη θέση. Από την άλλη οι Μασσαλοί, παραμένουν στους 23 βαθμούς και την 4η θέση.

Το παιχνίδι, ξεκίνησε με τη Μαρσέιγ να έχει την κατοχή και να προσπαθεί να διασπάσει την αμυντική γραμμή της Λανς. Στο 20ο λεποτό της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι “φώναξαν” για πέναλτι, αλλά ο ρέφερι έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι. Στο 26′, η Μαρσέιγ είχε την πρώτη της καλή στιγμή στο παιχνίδι, αλλά το σουτ που επιχείρησε ο Βερετούτ, πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Σαμπά. Πέντε λεπτά αργότερα ο Σαμπά, κράτησε ανέπαφη την εστία του, όταν απομάκρυνε το σουτ του Χαρίτ. Με την συμπλήρωση των 45 λεπτών, οι Μασσαλοί έφτασαν μία… ανάσα από το να πάρουν προβάδισμα. Ο Κλος, τροφοδοτήθηκε εξαιρετικά από τον Αλέξις, σούταρε, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το “χατίρι” και πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Σαμπά. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα χωρίς σκορ, με τους γηπεδούχους να είναι ανώτεροι και να ψάχνουν το γκολ.

Στο δεύτερο μισό, η Λανς έδειξε ότι δεν θα… καταθέσει τα όπλα. Στο 56ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Φοφανά πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή και “εξαπέλυσε” ένα σουτ, το οποίο όμως, πέρασε εκτός εστίας. Στο 63′ η Μαρσέιγ απάντησε, όταν ο Μπεμπά βρήκε χώρο και έπιασε ένα ωραίο σουτ, αλλά ο Σαμπά απομάκρυνε εντυπωσιακά τον κίνδυνο. Η Λανς, ξεκίνησε να παίρνει χώρο στο γήπεδο και να γίνεται ολοένα και πιο απειλητική. Στο 67′ ο Φοφανά προειδοποίησε, όταν σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά ο Λόπες βρισκόταν σε σωστή θέση και απομάκρυνε. Στο 78′ ο Κόστα, πήρε ένα σουτ από πολύ μακριά και δικαιώθηκε, καθώς η μπάλα κόντραρε στο πόδι ενός αμυντικού και κατέληξε με δύναμη στα δίχτυα της Μαρσέιγ, αφού πρώτα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι. Τα επόμενα λεπτά οι γηπεδούχοι έψαξαν το γκολ, αλλά η αμυντική λειτουργία της Λανς “άντεξε” την πίεση και κατάφερε να φύγει από το “Βελοντρόμ” με ένα σπουδαίο διπλό.

ΓΚΟΛ: – / 78′ Κόστα

Κίτρινες: 14′ Κολάσινατς, 23′ Ρονγκιέρ, 65 Γκεντουζί / 34′ Σοτόκα, 38′ Ονάνα, 50′ Χαϊνταρά

Μαρσέιγ (Ιγκόρ Τούντορ): Λόπες, Κολάσινατς, Μπαλέρντι, Μπεμπά, Κλος (Καμπορέ 80′), Ρόνγκιερ, Βερετούτ, Ταβάρες, Γκεντουζί (Παγέτ 77′), Χαρίτ (Άντερ 76′), Σάντσες (Ντιένγκ 76′)

Λανς (Φρανκ Χάισε): Σαμπά, Μεντίνα, Ντάνσο, Χαϊνταρά, Φρανόφσκι, Σαμέντ, Ονανά (Κόστα 57′), Φοφανά, Μασάδο (Μπουρά 82′), Οπέντα (Σαΐντ 57′), Σοτόκα