Πλησιάζει στην κορυφή η Μαρσέιγ

Σε έναν αγώνα που καθυστέρησε να αρχίσει κατά περίπου μία ώρα, οι Μασσαλοί επικράτησαν με 2:0 στην έδρα της Κλερμόν και έφτασαν στο -5 από την πρωτοπόρο της Ligue 1, Παρί Σεν Ζερμέν.

Τα δακρυγόνα των αστυνομικών δυνάμεων έξω από το “Stade Gabriel Montpied” έδωσαν στη σέντρα… παράταση 45 λεπτών. Περίπου στις 22:45 το ματς άρχισε, με τους γηπεδούχους να δείχνουν εξαρχής πως ο στόχος τους ήταν να προκαλέσουν την έκπληξη. Στο 23ο λεπτό πέτυχαν ένα γκολ με τον Κιεί, το οποίο όμως ακυρώθηκε από τον VAR. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, η Μαρσέιγ… σοβάρεψε. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι στο 44′, με τον Αλέξις Σάντσες να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να ανοίγει το σκορ. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, όλα έγιναν… πιο εύκολα. Οι παίκτες του Ιγκόρ Τούντορ είχαν τον έλεγχο του αγώνα και “καθάρισαν” με το δεύτερο γκολ του Χιλιανού επιθετικού στο 81′.

Πλέον, οι Μασσαλοί βρίσκονται μόνοι στη 2η θέση της βαθμολογίας, έχοντας 49 βαθμούς. Δύο λιγότερους έχει η Μονακό, ενώ η πρωτοπόρος Παρί Σεν Ζερμέν βρίσκεται μπροστά κατά πέντε πόντους. Από την άλλη, η Κλερμόν παράμεινε στην 11η θέση με 30 βαθμούς, όντας αρκετά μακριά από την Ευρώπη, αλλά και από τον υποβιβασμό. Για την ακρίβεια, βρίσκεται 10 πόντους πίσω από την 6η Ρεν, αλλά ταυτόχρονα είναι στο +12 από το 17ο Στρασβούργο.//