Περίπατο η Μαρσέιγ | “Γκέλα” η Λανς

Οι Μασσαλοί χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα, επικράτησαν με 6:1 Τουλούζ. Ισόπαλες χωρίς τερματα έμεινα η Νις με την Λανς, με την “δεύτερη” να μένει πίσω στο κυνήγι της κορυφής.

Στην τρίτη θέση και τους 33 βαθμούς ανέβηκε η Μαρσέιγ, η οποία επικράτησε εντός έδρας με 6:1 της Τουλούζ στο “Βελοντρόμ“. Οι γηπεδούχοι, άνοιξαν το σκορ στο 13ο λεπτό με τον Ρονζιέ, ενώ ο Νικολάισεν στο 43′ πέυχε αυτογκόλ για το 2:0. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 4:0, χάρη στα τέρματα των Κολάσινατς και Παγιέ στο 51′ και το 62′ αντίστοιχα. Η Τουλούζ μείωσε προσωρινά στο 66′ με τον Φαν ντεν Μπούμεν, με τη Μαρσέιγ να βρίσκει δύο ακόμα τέρματα στο φινάλε με τους Ουντέρ (79′) και Ταβάρερ (82′).

Νις – Λανς 0-0

Ισόπαλες χωρίς τέρματα αναδείχθηκαν Νις και Λανς, ένα αποτέλεσμα που… πονάει περισσότερο τους φιλοξενούμενους. Η Λανς πλέον, απέχει 7 βαθμούς από την πρωτοπόρο Παρι Σεν Ζερμέν, η οποία βρίσκεται στους 44 βαθμούς. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή μπάλα, χωρίς ωστόσο να δημιουργούν περισσότερες ευκαιρίες από τη Νις, η οποία χτυπούσε κατά κύριο λόγο στις αντεπιθέσεις. Μοιρασμένο ήταν και το β’ μέρος, καμία ομάδα δεν μπόρεσε να σκοράρει με το ισόπαλο 0:0 να χαρακτηρίζεται δίκαιο.