Η Μπριζ “σόκαρε” την Πόρτο | Οι “αετοί” πέταξαν μέσα στη Μασσαλία!

Οι Βέλγοι κατάφεραν να… ισοπεδώσουν τους “δράκους” με 4-0 και πέρασαν πρώτοι. Από την άλλη η Άιντραχτ έφυγε με σπουδαίο “διπλό” από τη Γαλλία με 1-0.

Η Πόρτο έχασε με 3-0 μέσα στο “Ντραγκάο” με την Κλάμπ Μπριζ, να είναι η… ευχάριστη έκπληξη έως τώρα, καθώς με τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της, πέρασε στην πρώτη θέση με έξι βαθμούς, ενώ οι “δράκοι”… βούλιαξαν στην τελευταία θέση χωρίς βαθμό. Από την άλλη η Άιντραχτ κατάφερε να φύγει με ένα πολύ σημαντικό διπλό από το “Βελοντρόμ” και να “βυθίσει” τη Μαρσέιγ στην τελευταία θέση του τέταρτου ομίλου, χωρίς βαθμό.

Στο “Ντραγκάο” τα πράγματα από την αρχή δεν πήγαν καλά για την Πόρτο. Στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης o Τζούτγκλα κέρδισε το πέναλτι από τον Ζοάο Μάριο, το εκτέλεσε και ευστόχησε. Έτσι έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του από νωρίς. Η Πόρτο προσπάθησε να απαντήσει, να πιέσει, να ισοφαρίσει, χωρίς όμως να μπορεί να βρει το “κενό” στην άμυνα της Κλάμπ Μπριτζ. Η μόνη αξιόλογη στιγμή των “δράκων” ήρθε στο 23′ με τον Ζαιντού να σουτάρει μέσα από την περιοχή, όμως ο Μινιολέ βρισκόταν εκεί που έπρεπε και απέκρουσε τη μπάλα εντυπωσιακά. Έτσι οι δύο ομάδες αποχώρησαν για την ανάπαυλα με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 1-0.

Στο δεύτερο μισό, η Πόρτο δεν κατέβηκε ποτέ στο γήπεδο. Μόλις δύο λεπτά μετά το σφύριγμα του ρέφερι όλη η άμυνα των γηπεδούχων… κοιμήθηκε και ο Σόουα πέρασε μέσα στην περιοχή ανάμεσα από δύο παίκτες και πλάσαρε όμορφα τον Κόστα για το 2-0 των Βέλγων. Στο 52′ ήρθε και η… ταφόπλακα για τους Πορτογάλους, καθώς έγινε το 3-0 και στην ουσία το ματς κρίθηκε από τα πρώτα λεπτά του δεύτερου 45λεπτου. Ο Μέιχερ έκανε μία φοβερή ντρίπλα από τα αριστερά, έβγαλε τη σέντρα, η οποία πέρασε από όλους και κατέληξε στον – ελεύθερο – Σκοβ Όλσεν, που δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει. Το… κερασάκι στην τούρτα, έβαλε ο Νούσα στο 89′ και σημείωσε το τελικό 4-0. Έτσι οι Βέλγοι πήραν το τρίποντο και πέρασαν στην πρώτη θέση με έξι βαθμούς, ενώ το σύνολο του γνώριμου μας, Κονσεϊσάο, “βυθίστηκε” στην τελευταία θέση, χωρίς βαθμό.

Γκολ: – / 15′ Τζούτγκλα, 47′ Σόουα, 52′ Σκοβ Όλσεν, 89′ Νούσα

Κίτρινες: 15′ Ζοάο Μάριο, 77′ Κάρμο / 19′ Ονιέντικα, 27′ Οντόι, 45’+1′ Νίλσεν, 54′ Σιλά

Πόρτο (Σέρτζιο Κονσεϊσάο): Κόστα, Μάριο (Λόουντερ 46′), Πέπε, Κάρμο, Σανούσι, Πεπέ, Εουστάκιο, Ουρίμπε, Γκαλένο (Βερόν 61′), Οτάβιο (Μπόργκες 61′), Εβανίλσον (Μαρίντεζ 46′)

Μπριζ (Καρλ Χέφενς): Μινιολέ, Οντόι, Μέχελε, Σιλά (Μπογιάτα 65′), Μέιχερ (Σομπόλ 75′), Νίλσεν, Ονιεντίκα, Βάνακεν, Σκοβ Όλσεν (Γιάρεμτσουκ 71′), Τζουτγκλά (Νούσα 75′), Σογουά

Στο πρώτο μέρος η Μαρσέιγ ήταν ανώτερη και είχε τον έλεγχο της μπάλας, αλλά και την επιθετική πρωτοβουλία, δεν μπορούσε όμως, να βρει το “ρήγμα” στην άμυνα των Γερμανών. Στο 12′ ο Αλέξις Σάντσες είχε μία καλή ευκαιρία, όταν σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Τραπ. Στη συνέχεια οι Γάλλοι πίεζαν, χωρίς όμως να μπορούν να διασπάσουν την άμυνα των “αετών”. Έτσι στο 43ο λεπτό της αναμέτρησης η Άιντραχτ “σόκαρε” τους Μασσαλούς. Ο Βερτού προσπάθησε να κόψει μία κάθετη πάσα, αλλά στην ουσία… έδωσε ασίστ στον Λίντστρομ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του αντιπάλου του και “άνοιξε” το σκορ. Έτσι οι δύο ομάδες αποχώρησαν για τα αποδυτήρια με την Άιντραχτ να προηγείται με 1-0.

Η Μαρσέιγ στο δεύτερο ημίχρονο, προσπάθησε να ισοφαρίσει, έχασε κάποιες ευκαιρίες, όμως η ομάδα της Φρανκφούρτης κατάφερε να διατηρήσει το “μηδέν” ανασταλτικά. Οι Μασσαλοί είχαν την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως ιδιαίτερη επιθετική επιτυχία και οι Γερμανοί έδειχναν ότι μπορεί να κάνουν τη ζημιά στην αντεπίθεση. Στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης, μάλιστα, οι “αετοί” κατάφεραν να σημειώσουν και δεύτερο γκολ, το οποίο ακυρώθηκε όμως, μετά από εξέταση του VAR. Έτσι η Άιντραχτ Φρανκφούρτης κατάφερε να φύγει με ένα εξαιρετικά σημαντικό “διπλό” από τη Γαλλία και πέρασαν στην τρίτη θέση με τρεις βαθμούς, ενώ το σύνολο του Τούντορ, παρέμεινε στην τελευταία θέση, χωρίς να έχει συγκεντρώσει βαθμό.

Γκολ: – / 43′ Λίντστρομ

Κίτρινες: 82′ Άντερ / 37′ Χασέμπε

Μαρσέιγ (Ιγκόρ Τούντορ): Λόπεθ, Μπαϊγί (Γκεντουζί 65′), Μπαλέρντι, Κολάσινατς (Καμπορέ 82′), Κλος, Ρονζιέ, Βερτού, Ταβάρες, Παγέτ (Άντερ 59′), Σάντσες (Σουάρεζ 59′), Ζέρσον (Χαρίτ 59′)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης (Όλιβερ Γκλάσνερ): Τραπ, Γιάκιτς (Τσάντλερ 79′), Τούτα, Εντικά, Κνάουφ, Χασέμπε, Σο, Λίνστρεμ (Μπορέ 79′), Γκέτσε (Ρόντε 71′), Καμάντα (Εμπίμπε 88′), Κολό Μουανί (Αλάριο 88′)