Η Μαρσέιγ πέταξε εκτός Κυπέλλου την Παρί!

Οι… ψυχωμένοι Μασσαλοί νίκησαν με 2:1 την παρέα των Μέσι-Νεϊμάρ-Εμπαπέ στο “Βελοντρόμ” και πήραν μία σπουδαία πρόκριση για τα προημιτελικά του Coupe de France.

Σε έναν πρόωρο τελικό, η πρωτοπόρος της Ligue 1, Παρί Σεν Ζερμέν, φιλοξενήθηκε στο “Βελοντρόμ” από την δεύτερη της βαθμολογίας, Μαρσέιγ, με τους… ψυχωμένους Μασσαλούς να παίρνουν τη νίκη με 2:1 και παράλληλα το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Γαλλίας.

Ο Ουντέρ πέρασε την μπάλα πάνω από τον Σέρχιο Ράμος, μπήκε στην περιοχή, ο Ισπανός έπεσε πάνω του και τον ανέτρεψε. Ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι και ο Αλέξις Σάντσες έκανε το 1:0 στο 31′. Ο Σέρχιο Ράμος “ισοφάρισε” το λάθος του και στο 45+2′ με καρφωτή κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Νεϊμάρ, έκανε το 1:1 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο 45λεπτο με φανταστικό αριστερό βολέ του Μαλινόφσκι η ομάδα του Ιγκόρ Τούντορ  πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 57′. Η τριπλέτα ΜέσιΝεϊμάρΕμπαπέ δεν είχε απάντηση και οι Μασσαλοί πανηγύρισαν μία σπουδαία πρόκριση στους “8” του Coupe de France.

Μαρσέιγ: Λόπεθ, Μπεμπά, Ζιγκό, Κολάσινατς (63′ Καμπορέ), Ουντέρ (85′ Ουναχί), Ρονζιέ, Βερτού, Κλος, Γκεντουζί, Σάντσες (90′ Βίτορ Ολιβέιρα), Μαλινόφσκι.

Παρί Σεν Ζερμέν: Ντοναρούμα, Χακίμι, Μαρκίνιος, Ράμος, Μέντες, Ντανίλο (63′ Εμερί), Ρουίθ, Βιτίνια (63′ Εκιτικέ), Βεράτι (76′ Σολέρ), Νεϊμάρ, Μέσι.//