Είχε… Γ(κ)ούστο και πήρε το διπλό!

Η Μαρσέιγ κατάφερε να αποδράσει με το διπλό από την έδρα της Λυών, επικρατώντας με 2:1 χάρη σε αυτογκόλ που πέτυχε ο 19χρονος μπακ των αντιπάλων, στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Με νικήτρια τη Μαρσέιγ, ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της 32ης αγωνιστικής της Ligue 1. Οι Μασσαλοί, βρέθηκαν μπροστά στο σκορ, αλλά η ομάδα του Λοράν Μπλαν δεν… παρέδωσε τα “όπλα” και απέσπασε τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας. Ο Τσενγκίζ Ουντέρ, λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 44ο λεπτό, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Λόπες, κάνοντας το 1:0. Η Λυών κυνήγησε το γκολ της ισοφάρισης στο δεύτερο μέρος και βρήκε δίχτυα στο 68ο λεπτό, με τον Λακαζέτ να νικά τον Λόπες, μετά από ασίστ του Τολισό, για το 1:1. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, όμως, ο Γκούστο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και επανέφερε τα… χαμόγελα στα πρόσωπα των Μασσαλών, οι οποίοι αποκόμισαν τη δεύτερη διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα.

Έτσι, η Μαρσέιγ έφτασε τους 67 βαθμούς και επανήλθε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, συνεχίζοντας την πορεία της για να… τυλιχτεί με το σεντόνι του Champions League τη νέα σεζόν. Αντίθετα, η Λυών έμεινε στην έβδομη θέση και τους 50 βαθμούς, χάνοντας την ευκαιρία να πλησιάσει σε απόσταση τριών πόντων από τη Λιλ, η οποία βρίσκεται στην πέμπτη θέση του εισιτηρίου που οδηγεί στο Europa Conference League.//Τ.

Λυών: Εκτός έδρας με Στρασβούργο (28/4)
Μαρσέιγ: Εντός έδρας με Οσέρ (30/4)

Δείτε τη βαθμολογία της Ligue 1, κάνοντας κλικ εδώ.//Τ.