Οι Μασσαλοί προηγούνταν με 2:0, παίζοντας με παίκτη λιγότερο, ωστόσο κατάφεραν να… αυτοκτονήσουν μέσα σε κάτι λιγότερο από δύο λεπτά και εν τέλει να μείνουν στο 2:2 με το Στρασβούργο, για την 27η αγωνιστική της Ligue 1.

Στο τελευταίο παιχνίδι της 27ης αγωνιστικής της Ligue 1, η Μαρσέιγ κατάφερε να βρεθεί μπροστά στο σκορ με 2:0, παρόλο που αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο από το 29′, λόγω αποβολής του Μπαλέρντι. Οι Μασσαλοί διατηρούσαν το προβάδισμα, που πήραν με τον Εμπεμπά στο 49′ και το διεύρυναν στο 76′ με τον Σάντσες, ωστόσο το Στρασβούργο δεν είχε… παραδώσει τα όπλα. Συγκεκριμένα, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο σκορ με τον Αολού στο 88′ και ο ίδιος ποδοσφαιριστής έφερε το ματς στα ίσα ένα λεπτό αργότερα, χαρίζοντας το βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.

Πλέον, η Μαρσέιγ έχει 56 βαθμούς στην κούρσα του γαλλικού πρωταθλήματος και βρίσκεται δέκα πόντους μακριά από την πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν. Παράλληλα, βρίσκεται στο +2 από την τρίτη θέση στην οποία είναι η Λανς. Από την άλλη, το Στρασβούργο ανέβηκε στην 15η θέση και στους 23 βαθμούς.

Μαρσέιγ: Εκτός έδρας με Ρεμς (19/3)
Στρασβούργο: Εντός έδρας με Οσέρ (19/3)