Άνετα στα ημιτελικά η Τουλούζ | Αποκλεισμός της Μαρσέιγ στα πέναλτι

Η ομάδα του Φιλίπ Μοντανιέ “διέσυρε” τη Ροντέ (6:1), ομάδα της Ligue 2, την ίδια ώρα που η Ναντ επικρατούσε με 2:1 της Λανς στα προημιτελικά του Κυπέλλου Γαλλίας. Η Ανεσί… σκότωσε τους Μασσαλούς στο “Βελοντρόμ”, επικρατώντας με 7-6 στη διαδικασία των πέναλτι.

Η Τουλούζ ήταν… καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης κόντρα στην ομάδα της Ligue 2, καθώς πέτυχε τρία γκολ στα πρώτα 10 λεπτά, ενώ στο τέλος του 45λεπτου το σκορ ήταν 5:0. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι… έσβησαν τις μηχανές τους, σκόραραν με πέναλτι, ενώ η Ροντέ πέτυχε το γκολ της τιμής στο 69′ για το τελικό 6:1.

Στο ντέρμπι των προημιτελικών του Κυπέλλου Γαλλίας, η Λανς προηγήθηκε στο 28ο λεπτό με τον Φοφανά, ωστόσο η Ναντ είχε άμεση απάντηση, με τον Ντελόρ να σκοράρει από την άσπρη βούλα στο 31′. Τα “καναρίνια” πανηγύρισαν τελικά την πρόκριση, με τον Άντι Ντελόρ να σκοράρει, στο 59ο λεπτό, για δεύτερη φορά από τα 11 μέτρα.

Η Μαρσέιγ προηγήθηκε με ωραίο πλασέ του Βερετού στο 29ο λεπτό, ωστόσο έπεσε στην… παγίδα της Ανεσί, η οποία έφερε… τούμπα το παιχνίδι με δύο γκολ σε διάστημα επτά λεπτών. Στο 53′ ο Ντιόν ισοφάρισε σε 1:1 και στο 59′ ο Μουανγκά έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους. Οι Μασσαλοί κατάφεραν να στείλουν την αναμέτρηση στα πέναλτι, καθώς ο Μουγκέ σκόραρε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων. Στη “ρώσικη ρουλέτα”, οι παίκτες της Ανεσί ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν τεράστια πρόκριση στο “Βελοντρόμ”.//