Άλωσε τη… Ροζ Πόλη με ανατροπή η Μαρσέιγ!

Οι Μασσαλοί μπορεί να βρέθηκαν πίσω στο σκορ, αλλά έφτασαν στην ολική ανατροπή κι επικράτησαν με 3:1 της ομάδος του Φίλιπ Μοντανιέ, για την 24η αγωνιστική της Super League.

Η Μαρσέιγ ήταν η ομάδα που χαμογέλασε εν τέλει στη “Ροζ Πόλη”, καθώς έφυγε με το διπλό, παίρνοντας τη δεύτερη διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα. Οι Μασσαλοί βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με γκολ του Ντάλινγκα, αλλά κατάφεραν στο δεύτερο μέρος να φτάσουν σε ολική ανατροπή και να πανηγυρίσουν το διπλό. Αρχικά, ο Εμπεμπά ισοφάρισε στο 52′, ενώ στο 59′ ο Ουντέρ έκανε την ανατροπή, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του, η οποία πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Ταβάρες στο 79ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι, πάντως, κατάφεραν να μειώσουν με γκολ του Ονάιγου στο 87′.

Πλέον, η ομάδα του Ιγκόρ Τούντορ έχει 52 βαθμούς και επέστρεψε στη δεύτερη θέση, την οποία είχε καταλάβει προσωρινά η Μονακό. Οι Μασσαλοί παραμένουν και στο… κυνήγι της κορυφής, καθώς απέχουν μόλις πέντε βαθμούς από την πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν. Από την άλλη, η Τουλούζ παρέμεινε στην 11η θέση, έχοντας 32 βαθμούς.

Τουλούζ: Εκτός έδρας με Ρεμς (26/2)
Μαρσέιγ: Εντός έδρας με Παρί Σεν Ζερμέν (26/2)