Την τιμώρησαν οι Άγιοι…

Η Σαουθάμπτον “σόκαρε” την Μάντσεστερ Σίτι, καθώς επικράτησε με 2:0 και την απέκλεισε από το FA CUP, σφραγίζοντας το “εισιτήριο” για τους “4” του θεσμού.

O αγώνας

Το παιχνίδι άρχισε με αργό ρυθμό και από τις δυο πλευρές, όμως η Σαουθάμπτον… πάταγε καλύτερα στο γήπεδο. Στο 23ο λεπτό, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ της αναμέτρησης, με τον Λιάνκο να βγάζει μόνο του τον Μάρα, ο οποίος με εξαιρετικό σουτ στη δεξιά γωνία του Ορτέγκα, έκανε το 1:0. Η Μάντσεστερ Σίτι χωρίς να έχει… χωνέψει το πρώτο γκολ που δέχτηκε, δέχτηκε και δεύτερο γκολ. Ο Τζενεπό υποδέχτηκε μια εξαιρετική πάσα μέσα στη μεγάλη περιοχή και με τρομερή λόμπα, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, βάζοντας… φωτιά στο ματς. Οι “πολίτες” δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του κόουτς Τζόουνς να βρίσκεται σε θέση ισχύος.

Ο Πεπ Γκουαρδιόλα θέλησε να κάνει αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο, προκειμένου να ανατρέψει το εις βάρος σκορ της ομάδας του και έτσι ο Χάαλαντ πέρασε στον αγωνιστικό χώρο. Ο Γουόκερ Πίτερς απείλησε για τους “Αγίους” στο 66′, όμως οι “πολίτες” ανέβασαν “στροφές” και απείλησαν με τον Χάαλαντ. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν καλά τους χώρους της Σίτι και στο 77′ ο Άνταμς σκόραρε, ωστόσο είδε το τέρμα του να ακυρώνεται από τον VAR ως οφσάιντ. Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε και από τις δυο πλευρές, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται μακριά από τον καλό τους εαυτό. Τα τελευταία λεπτά του αγώνα είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με τη Σαουθάμπτον να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη με 2:0, παίρνοντας έτσι την πρόκριση για τα ημιτελικά του FA Cup.

ΓΚΟΛ: 23′ Μάρα, 28′ Τζενεπό
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 25′ Λάβια, 79′ Ντιαλό

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ (Νέιθαν Τζόουνς): Μπαζούνου, Τσάλετα Τσαρ, Λιάνκο, Σαλισού, Λάβια (62′ Ελιονούσι), Τζενεπό (57′ Περό), Γουόρντ Πρόουζ, Ντιαλό, Γουόκερ Πίτερς, Μάρα (62′ Άνταμς), Άρμστρονγκ (83′ Όρσιτς).

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ (Πεπ Γκουαρδιόλα): Ορτέγκα, Μορένο, Κανσέλο, Γουόκερ (46′ Ακάνζι), Λαπόρτ, Γκόμεθ (46΄Ακέ), Πάλμερ (46′ Ντε Μπρόινε), Φίλιπς (63′ Ρόδρι), Γκιντογάν, Φόντεν, Άλβαρες, Γκρίλις (56′ Χάαλαντ).