Συνεπής στο… κυνήγι της Άρσεναλ παραμένει η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα, η οποία επιβλήθηκε με το εμφατικό 4:1 στην έδρα της Μπόρνμουθ και μείωσε την απόστασή της από την κορυφή στους 2 βαθμούς στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής στην Premier League.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Μάντσεστερ Σίτι να έχει τον πλήρη έλεγχο της κατοχής της μπάλας στα πρώτα αγωνιστικά λεπτά. Στο 15′, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα, στην πρώτη της καλή στιγμή, κατάφερε και να ανοίξει το σκορ του αγώνα. Συγκεκριμένα, μετά από όμορφη ομαδική προσπάθεια, Φόντεν και Χάαλαντ δεν κατάφεραν να βρουν το στόχο από κοντά, με το Νορβηγό να βρίσκει και το δοκάρι, όμως στην επαναφορά, ο Άλβαρες από κοντά, έκανε το 1:0 για τους “πολίτες”. Στο 26′, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απειλήσουν με ένα σουτ του Τραορέ, όμως δεν ανησύχησαν τον Έντερσον. Στην επόμενη φάση, στο 29′, η Σίτι κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της. Ο Χάαλαντ σκόραρε μέσα στην… καρδιά της περιοχής μετά από τη σέντρα του Γκουντογκάν. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, μετά το τραγικό λάθος του Μπίλινγκ, ο Φόντεν βρέθηκε… τετ-α-τετ με τον Νέτο, σκοράροντας για το 3:0 και τις ομάδες να περνούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ματς.

Οι “πολίτες” έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, ξεκίνησαν… ζεστοί και στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 51ο λεπτό, ο Φόντεν έβγαλε μια ωραία σέντρα από τα δεξιά και ο Άλβαρες με ένα δυνατό σουτ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Νέτο, μετά και από παρέμβαση του Μέφαμ. Στη συνέχεια, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τα “κεράσια” να ψάχνουν χώρους στο γήπεδο, για να απειλήσουν τον Έντερσον, χωρίς όμως να έχουν μεγάλη αποτελεσματικότητα. Ο Πεπ Γκουαρδιόλα άνοιξε το ροτέισον, με τον νεαρό Αργεντίνο, Μάσιμο Περόνε, να πραγματοποιεί το ντεμπούτο του. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την πίεσή τους και το μόνο που κατάφεραν είναι να μειώσουν στο 83΄μετά από ένα εξαιρετικό βολέ του Λέρμα μέσα στην “καρδιά” της περιοχής. Οι δυο ομάδες σπατάλησαν από μια φάση στο τέλος έκαστη, χωρίς να γίνουν ιδιαιτέρως απειλητικές και έτσι το τελικό σκορ της αναμέτρησης διαμορφώθηκε στο 4:1 για τους “πολίτες”.

ΓΚΟΛ: 83′ Λέρμα / 15′ Άλβαρες, 29′ Χάαλαντ, 45+1′ Φόντεν, 51′ Μέφαμ (αυτογκόλ)
ΔΟΚΑΡΙ: 15′ Χάαλαντ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 48′ Ουαταρά, 58′ Μέφαμ, / 61′ Φίλιπς, 63′ Ακάντζι
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: Ο Έρλινγκ Χάαλαντ έγινε ο παίκτης με τα περισσότερα γκολ (27) σε μια σεζόν με τη φανέλα της Σίτι, ξεπερνώντας τον Αγουέρο.

Μπόρνμουθ (Γκάρι Ο’νιλ): Νέτο, Σμιθ (59′ Φρέντερικς), Στέφενς, Μέφαμ, Σένεσι, Ζεμούρα, Ουαταρά, Λέρμα, Μπίλινγκ (59′ Ρόθγουελ), Τραορέ (76′ Άντονι), Σολάνκε.

Μάντσεσερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Λιούις, Ακάντζι, Ντίας, Ακέ (80′ Γουόκερ), Γκουντογάν (55′ Γκόμες), Ρόδρι (55′ Φίλιπς), Φόντεν, Άλβαρες, Γκρίλις (72′ Μαχρέζ), Χάαλαντ (72′ Περόνε).

Μπόρνμουθ: Εκτός με Άρσεναλ (04/03)
Μάντσεστερ Σίτι: Εντός με Νιουκάστλ (04/03)