Ισοπαλία σαν… νίκη για την Κοπεγχάγη

Οι Δανοί αναδείχθηκαν ισόπαλοι, χωρίς σκορ με τη Μάντσεστερ Σίτι, για την τέταρτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League, με τους “πολίτες” να παραμένουν στην κορυφή της βαθμολογίας, με 10 βαθμούς, κλειδώνοντας την πρόκριση.

Η Κοπεγχάγη, υποδέχθηκε τη Μάντσεστερ Σίτι στο “Πάρκεν”, για την τέταρτη αγωνιστική των ομίλων του Champions League. Σε ένα “ξέφρενο” πρώτο μέρος με ακυρωθέν γκολ, χαμένο πέναλτι και κόκκινη κάρτα, οι Δανοί έμειναν… όρθιοι και κατάφεραν στο τέλος να φύγουν με τον βαθμό της ισοπαλίας, με την κόκκινη του Γκόμες να παίζει “κομβικό” ρόλο στην εξέλιξη τους ματς. Οι Δανοί βρίσκονται – προς το παρόν – στην τρίτη θέση με δύο βαθμούς.

Σε ένα παιχνίδι με… δαιμονιώδη ρυθμό, οι δύο ομάδες έδειξαν, πως είχαν “όρεξη” για ποδόσφαιρο. Στο 7ο λεπτό, ο Άλβαρεζ, με μία υπέροχη ατομική ενέργεια ελευθερώθηκε και σούταρε, με τη μπάλα όμως, να περνάει λίγο δίπλα από την εστία του Γκραμπάρα. Στο 11′ ο Ρόδρι έβαλε ένα καταπληκτικό γκολ, μετά τον “κεραυνό” που εξαπέλυσε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά, μετά από εξέταση του VAR, καθώς ο Μαχρέζ είχε ακουμπήσει τη μπάλα με το χέρι. Λίγα λεπτά αργότερα, οι ποδοσφαιριστές της Κοπεγχάγης, αναπτύχθηκαν πολύ όμορφα από τα δεξιά, με τη μπάλα να καταλήγει στον Λεράγκερ, ο οποίος σούταρε δυνατά από τα όρια της περιοχής, αλλά ο Έντερσον εκτινάχθηκε και έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ. Στο 25ο λεπτό οι “πολίτες” κέρδισαν πέναλτι, μετά από εξέταση του VAR και έφτασαν μία… ανάσα από το 1-0. Ο Ριγιάντ Μαχρέζ ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Γκραμπάρα, με εντυπωσιακή επέμβαση κράτησε την εστία του ανέπαφη. Στο 30′ ο Γκόμες υπέπεσε σε παράβαση, ο διαιτητής Ντίας κλήθηκε και πάλι από το VAR και υπέδειξε την απευθείας κόκκινη κάρτα στον Γκόμες. Στη συνέχεια με το αριθμητικό μειονέκτημα των φιλοξενούμενων, ο ρυθμός έπεσε και οι δύο ομάδες αποχώρησαν για την ανάπαυλα, χωρίς σκορ.

Η στιγμή που ο Γκραμπάρα, πραγματοποιεί την εντυπωσιακή επέμβαση στο πέναλτι του Μαχρέζ. (@ChampionsLeague / Twitter)

Με την έναρξη του δεύτερου μισού, οι Δανοί πήραν μέτρα στο γήπεδο, αλλά δεν μπορούσαν να βρουν κάποια αξιόλογη τελική, ώστε να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Έντερσον. Από την άλλη το αριθμητικό μειονέκτημα, το οποίο είχε η Μάντσεστερ Σίτι, ήταν… αισθητό, καθώς δεν μπορούσε να αναπτυχθεί και να απειλήσει την εστία του Γκραμπάρα. Στο 57′ οι φιλοξενούμενοι παραλίγο να προηγηθούν, όταν ο Κέβιν Ντε Μπρόινε “εξαπέλυσε” ένα σουτ, μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε λίγα εκατοστά δίπλα από το δοκάρι. Τα λεπτά κυλούσαν, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να προσφέρουν ιδιαίτερες… συγκινήσεις. Ο Γκουαρντιόλα με την είσοδο του Φόντεν και του Μπερνάρντο, προσπάθησε να δώσει επιθετική ενέργεια στην ομάδα του και τα κατάφερε, καθώς η Σίτι ξεκίνησε να κάνει αισθητή την παρουσία της. Στο 84ο λεπτό της αναμέτρησης ο Κανσέλο επιχείρησε ένα δυνατό σουτ, λίγο έξω από την περιοχή, με τον Γκραμπάρα να απομακρύνει σε κόρνερ. Τελευταία καλή στιγμή της αναμέτρησης, ήταν το σουτ, που επιχείρησε ο Στάμενιτς από τα όρια της περιοχής, το οποίο κατέληξε άουτ. Έτσι η Κοπεγχάγη κατάφερε να βάλει… φρένο, στην ασταμάτητη πορεία της Μάντσεστερ Σίτι και να πάρει ένα σημαντικό βαθμό.