Πήρε τη ματσάρα και την πρόκριση η Σίτι!

Για πρώτη φορά μετά από σχεδόν δύο χρόνια, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα επικράτησε της Λίβερπουλ, με 3:2 στο “Etihad Stadium”, αποκλείοντάς την από τη συνέχεια του αγγλικού Λιγκ Καπ.

Η Μάντσεστερ Σίτι πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά της διοργάνωσης, αφήνοντας εκτός συνέχειας τους κατόχους του τίτλου. Ο συγκεκριμένος αγώνας μπορεί να χαρακτηριστεί και ως… πρόγευμα της συνέχειας στην Premier League, αρχής γενομένης από την “boxing day“.

Οι “πολίτες” απείλησαν από το πρώτο λεπτό του αγώνα, με τον Χάαλαντ να αστοχεί σε τετ α τετ. Στο 10′, ο Νορβηγός φορ πήρε το… αίμα του πίσω, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του. Δέκα λεπτά αργότερα, η Λίβερπουλ ισορρόπησε την κατάσταση με τον Καρβάλιο να τροφοδοτείται από τον Μίλνερ και να ευστοχεί για το 1:1. Η Σίτι ανέβασε τον ρυθμό της και απείλησε στο 36′ με τον Ντε Μπρόινε και στο 37′ με τον Ακέ. Η τελευταία καλή φάση του ημιχρόνου άνηκε στους “κόκκινους”, όταν ο Νούνιεζ αστόχησε από ευνοϊκή θέση.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν στο δεύτερο ημίχρονο ακριβώς όπως και στο πρώτο, με τον Μαχρέζ να σκοράρει στο 47′ χάρη σε άψογο τελείωμα μετά από ωραία δημιουργία του Ρόδρι. Η απάντηση των παικτών του Κλοπ ήρθε μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα, όταν ο Σαλάχ πλάσαρε προ κενής εστίας για το 2:2. Οι πρωταθλητές Αγγλίας προηγήθηκαν εκ νέου στο 58′, χάρη σε κεφαλιά του Ακέ από σέντρα του Ντε Μπρόινε. Στο 72ο λεπτό, ο Νούνιεζ σπατάλησε άλλη μία ευκαιρία, πλασάροντας εκ νέου άστοχα σε τετ α τετ. Αυτή ήταν και η τελευταία πραγματικά σπουδαία ευκαιρία του αγώνα, με την Σίτι να επικρατεί τελικά με 3:2.//

ΓΚΟΛ: 10 Χάαλαντ, 47′ Μαχρέζ, 58′ Ακέ – 20′ Καρβάλιο, 48′ Σαλάχ

Κίτρινες: 79′ Ρόδρι – 35′ Μπαΐτσετιτς, 79′ Φαμπίνιο, 83′ Κεϊτά

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Ορτέγκα, Λιούις, Ακάντζι (61′ Στόουνς), Λαπόρτ, Άκε, Ρόδρι, Ντε Μπρόινε, Γκιουντογκάν (88′ Μπ.Σίλβα), Μαχρέζ, Χάαλαντ (73′ Φόντεν), Πάλμερ (73′ Γκρίλις)

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Κέλεχερ, Μίλνερ (38′ Φίλιπς), Γκόμεζ, Μάτιπ, Ρόμπερτσον, Μπαΐτσετιτς (46′ Φαμπίνιο), Τιάγκο (69′ Κεϊτά), Έλιοτ (57′ Χέντερσον), Καρβάλιο (46′ Τσάμπερλεϊν), Σαλάχ, Νούνιες