Πέρασε από το “Σέλχαστ Παρκ” η Σίτι

Μπορεί να δυσκολεύτηκαν, όμως οι “πολίτες” βρήκαν το δρόμο για το γκολ και έφυγε με το τρίποντο από το Λονδίνο με 1:0, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Premier League.

H Σίτι μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και μόλις στο 4ο λεπτό απείλησε για πρώτη φορά. Ο Γκρίλις βρέθηκε σε θέση βολής, σημάδεψε και σούταρε όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Οι “πολίτες” από τα πρώτα λεπτά έδειξαν τις προθέσεις τους, κυκλοφόρησαν τη μπάλα και απείλησαν με το… καλησπέρα, με την Κρίσταλ Πάλας να περιμένει τους “φιλοξενούμενους” οχυρωμένη. Ο ρυθμός στη συνέχεια έπεσε με τη Μάντσεστερ Σίτι να προσπαθει να διασπάσει την άμυνα των γηπεδούχων. Η ομάδα του Γκουαρδιόλα, απείλησε ξανα, με τον  Μπερνάρντο Σίλβα που βρήκε τον Ακέ, εκείνοε τροφοδότησε τον Χάαλαντ με τον Νορβηγό να είναι άστοχος. Ο στράικερ της Σίτι, έψαξε ξανά το γκολ, με σέντρα σουτ που επιχείρησε, όμως ο Γκουαΐτα προχώρησε σε δύσκολη επέμβαση, κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ακριβώς όπως τελείωσε το πρώτο. Οι γηπεδούχοι συνεχώς σε θέση άμυνας, με τους παίκτες του Γκουαρδιόλα να ψάχνουν χώρους έτσι ώστε να δημιουργήσουν προϋποθέσεις για γκολ. Στο 57ο λεπτό ήρθε και η πρώτη καλή στιγμή για τους “πολίτες” με τον Γκουαΐτα να αποκρούει εντυπωσιακά το φάουλ του Φόντεν στην κλειστή γωνία. Η Σίτι προσπαθούσε συνεχώς να πατήσει τα αντίπαλα καρέ, απέναντι στην εξαιρετικά στημένη Κρίσταλ Πάλας. Το λάθος του Ολίσε όμως, που… γκρέμισε τον Γκουντογκάν στην περιοχή, αρκούσε για τους παίκτες του Γκουαρδιόλα. Ο Χάαλαντ ανέλαβε την εκτέλεσή του, που ήταν εύστοχη, λύνοντας τον γόρδιο δεσμό για την ομάδα του. Η Πάλας στη συνέχεια έψαξε την ισοφάριση και ανέβασε τις γραμμές της, όμως δεν κατάφερε να δημιουργήσει σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ. Έτσι, η Σίτι απέδρασε με το τρίποντο από το “Σέλχαστ Παρκ”, συνεχίζοντας στα θετικά αποτελέσματα, μειώνοντας στο -2 από την πρωτοπόρο Άρσεναλ (με παιχνίδι λιγότερο).//

Γκολ: 78′ Χάαλαντ πεν

Κρίσταλ Πάλας: Γκουαΐτα, Κλάιν, Άντερσεν, Γκουέχι, Μίτσελ, Μιλιβόγεβιτς, Λοκονγκά, Σλουπ, Ολίζ, Ζαά, Αγιού

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Στόουνς, Ακάντζι, Ντίας, Άκε, Ρόδρι, Γκιντογάν, Φόντεν, Σίλβα, Γκρίλις, Χάλαντ