Πέρασε από το Λονδίνο και πλησιάζει…

Η Μάντσεστερ Σίτι, παίζοντας καταπληκτικά στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε της Τσέλσι με 1:0 και μείωσε στους 5 την απόσταση από την πρωτοπόρο Άρσεναλ.

Αναγνωριστικό ήταν το πρώτο εικοσάλεπτο στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να μην καθόλου απειλητικές στο ξεκίνημα. Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς έγινε στο 24′ με τον Ζίγιες να προσπαθεί να κερδίσει τον Έντερσον, αλλά ο τερματοφύλακας της Σίτι απομάκρυνε με τα πόδια. Στο 36′ απείλησαν για πρώτη φορά οι φιλοξενούμενοι. Ο Χάαλαντ βρέθηκε απέναντι στον Κέπα, αλλά το σουτ του πέρασε αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Η Τσέλσι, έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους με τον Τσουκουεμέκα να δοκιμάζει το πόδι του, με την μπάλα να σταματά στο κάθετο δοκάρι. Στη συνέχεια της φάσης, οι “πολίτες” αναπτύχθηκαν ωραία αλλά η προσπάθεια του Ντε Μπρόινε σταμάτησε στην αγκαλιά του Κέπα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Σίτι μπήκε πιο δυνατά και έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, αλλά η κεφαλιά του Άκε σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Κέπα. Ένα λεπτό αργότερα, ο Ντε Μπρόιν δοκίμασε το πόδι του, αλλά ο τερματοφύλακας της Τσέλσι είχες και πάλι απάντηση. Οι “πολίτες” δεν άφηναν το πόδι από το γκάζι με τον Βέλγο μεσοεπιθετικό να σπαταλά ακόμα μία σπουδαία ευκαιρία στο 58′. Στο 63′ η Μάντσεστερ Σίτι πήρε αυτό που άξιζε. Ο Γκρίλις, πέρασε από τα αριστερά, έκανε την παράλληλη πάσα και ο Μαχρέζ από κοντά άνοιξε το σκορ για το 1:0. Στο 90, η Τσέλσι έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει σε 1:1. Ο Χολ βρέθηκε στα δεξιά μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα πάνω από την εστία του Έντερσον.

ΓΚΟΛ: 63′ Μαχρέζ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 89′ Κόβασιτς, 90′ + 4′ Κουλιμπαλί