Νίκη με ανατροπή και… τετράδα για τη Σίτι

Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ από το πρώτο μέρος, όμως η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα έβγαλε αντίδραση, έκανε την ανατροπή και πήρε το τρίποντο με 3-1 για να ανεβεί στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε 3-1 της Έβερτον με ανατροπή, πήρε το σημαντικό τρίποντο και ανέβηκε στην τέταρτη θέση δηλώνοντας πως είναι πολύ σκληρή για να πεθάνει. Ο Χάρισον άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό και ο Φόντεν ισοφάρισε στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Την ανατροπή για την ομάδα του Πεπ έκανε ο Άλβαρεζ από την άσπρη βούλα, ενώ στο 86′ ο Μπερνάρντο Σίλβα βρήκε δίχτυα για το 3-1.

To παιχνίδι ξεκίνησε με την Σίτι στην επίθεση η οποία μάλιστα στο 4ο λεπτό απείλησε για πρώτη φορά με τον Άλβαρες. Ο Αργεντίνος μπήκε στη μεγάλη περιοχή και έκανε το σουτ, με τον Πίκφορντ να κάνει σπουδαία απόκρουση. Η Έβερτον θέλησε να αντιδράσει και τα κατάφερε, βρίσκοντας το γκολ στο 29ο λεπτό. Ο ΜακΝιλ τροφοδότησε τον Χάρισον με τον τελευταίο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-0. Στη συνέχεια, η Σίτι προσπάθησε να αντιδράσει, όμως δεν κατάφερε να βρει το γκολ με τις δυο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια και τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα κατάφερε να βρει άμεσα τον δρόμο προς τα δίχτυα καθώς στο 53ο λεπτό βρήκε το γκολ με τον Φόντεν ο οποίος έκανε το σουτ και έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία. Η υπεροχή της Σίτι συνεχίστηκε, με τους Πολίτες να βρίσκουν ένα ακόμη τέρμα με πέναλτι μετά το χέρι του Ονάνα μέσα στην περιοχή και να κάνουν την ανατροπή. Ο Άλβαρεζ ευστόχησε από την άσπρη βούλα και έγραψε το 2-1. Στη συνέχεια η Μάντσεστερ συνέχισε να πιέζει και μάλιστα έψαξε ακόμη ένα γκολ για να “κλειδώσει” τη νίκη. Οι προσπάθειές της… απέδωσαν καρπούς, στο 86ο λεπτό, με τον Μπερνάρντο Σίλβα να κάνει το 3-1 και να κλειδώνει το παιχνίδι.

Γκολ: 29′ Χάρισον / 53′ Φόντεν, 64′ Άλβαρεζ (πεν.), 86′ Μπερνάρντο Σίλβα
Κίτρινες: 39′ Πάτερσον, 60′ Γκόμεζ, 63′ Πίκφορντ, 78′ Μπρανθγουέιτ / 59′ Ακάντζι, 81′ Γκρίλις

Έβερτον: Πίκφορντ, Πάτερσον, Ταρκόβσκι, Μπρέθγουεϊτ, Μικολένκο, Γκόμες (65′ Κιν), Ονανά, Χάρισον (80′ Νταντζούμα), Γκάρνερ, ΜακΝέιλ, Μπέτο (65′ Κάλβερτ Λιούιν)

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Ακάντζι, Ακέ, Νούνες (65′ Κόβασιτς), Ρόδρι, Σίλβα, Φόντεν, Γκρίλις, Άλβαρες