Ματσάρα και πρώτη… απώλεια για τη Σίτι

Η αυλαία για τα Κυριακάτικα (21/8, 18:30) παιχνίδια της Πρέμιερ Λιγκ, έκλεισε στο “Σεντ Τζέιμς Παρκ” με τη Νιουκάστλ να υποδέχεται τη Μάντσεστερ Σίτι για την τρίτη αγωνιστική του αγγλικού πρωταθλήματος. Σε ένα ματς που σίγουρα αντάμειψε όσους το παρακολούθησαν, οι δύο ομάδες μοιράστηκαν το βαθμό της ισοπαλίας με 3-3.

Σε ένα συγκλονιστικό πρώτο ημίχρονο με “φρενήρη” ρυθμό και πολλές σκληρές μονομαχίες, η Μάντσεστερ Σίτι κατάφερε να ανοίξει το σκορ, μόλις στο πέμπτο με τον Ιλκάι Γκουντογκάν. Η Νιουκάστλ, η οποία δεν… παρέδωσε τα όπλα, ξεκίνησε την αντεπίθεση της με “πρωτεργάτη” τον Σεντ Μάξιμιν και μείωσε αρχικά με τον Αλμιρόν στο 28ο λεπτό. Στο 39′ ο Γουίλσον ανέτρεψε το σκορ και έδωσε προβάδισμα στις “καρακάξες”, πηγαίνοντας στην ανάπαυλα, έχοντας… κεφάλι στο σκορ με 2-1. Στο δεύτερος μέρος ο Τρίπιερ ανέβασε το δείκτη του σκορ 3-1 με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Αυτή τη φορά ήταν η σειρά της Σίτι να ανατρέψει τα πάντα. Αρχικά με τον Χάλαντ μείωσε σε 3-2 και ο Μπερνάρντο Σίλβα, έφερε το παιχνίδι σε ισορροπία μετά από μία απίστευτη έμπνευση του Ντε Μπρόινε. Έτσι τελείωσε και το παιχνίδι με την Νιουκάστλ να διατηρεί το αποτέλεσμα και τις δύο ομάδες να μοιράζοντας το βαθμό της ισοπαλίας με τελικό σκορ 3-3.

Η Μάντσεστερ Σίτι ξεκίνησε πάρα πολύ δυνατά και μόλις στο 5′ ο Μπερνάρντο Σίλβα βρήκε υπέροχα τον Γκουντογκάν στο ύψος του πέναλτι. Ο τελευταίος με εξαιρετικό κοντρόλ κατέβαλε τη μπάλα και τελείωσε τη φάση χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία, σημειώνοντας το 1-0 για τους “πολίτες”. Πέντε λεπτά αργότερα ο Χάλαντ πέρασε μία εξαιρετική μπαλιά στον Ντε Μπρόινε, ο οποίος πλάσαρε από διαγώνια θέση, με τον Πόουπ να δηλώνει παρών, απομακρύνοντας το σουτ του Βέλγου μεσοεπιθετικού. Οι “καρακάξες” έδειξαν ότι δεν μπορείς να τις ξεγράψεις και στο 17′ προειδοποίησαν με μία σπουδαία ευκαιρία για να του Αλμιρόν μετά από εξαιρετικό γύρισμα του Σεντ Μάξιμιν, όμως δεν μπόρεσε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα. Σε ένα παιχνίδι που η μπάλα πήγαινε… πάνω κάτω και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες εκατέρωθεν, στο 23′ ο Σεντ Μάξιμιν με υπέροχη ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή και σούταρε με δύναμη, με τον Έντερσον, όμως, να τον σταματάει. Η Νιουκάστλ γενικότερα έβαλε… δύσκολα στο σύνολο του Πεπ και στο 28′ η εξαιρετική της εμφάνιση μετουσιώθηκε σε γκολ. Ο Σεντ Μάξιμιν έκανε ότι ήθελε από την αριστερή πλευρά και με μία σέντρα-διαβήτη βρήκε τον Αλμιρόν, ο οποίος αυτή τη φορά δεν αστόχησε, φέρνοντας το ματς σε απόλυτη ισορροπία. Το γκολ “τσέκαρε” ο ρέφερι και στο VAR. Οι “καρακάξες” με επιθετικό ποδόσφαιρο και ασφυκτικό πρέσινγκ βρήκαν και δεύτερο γκολ με… πρωτεργάτη 25χρονο Γάλλο να δίνει δεύτερη ασίστ, αυτή τη φορά στον Γουίλσον, ο οποίος πλάσαρε τον Έντερσον και έκανε την ανατροπή με 2-1 στο 39ο λεπτό. Σε ένα παιχνίδι με… τρομακτική ένταση, οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τη Νιουκάστλ να έχει κεφάλι στο σκορ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε από εκεί που… σταμάτησε το πρώτο. Οι δύο ομάδες μπήκαν στο γήπεδο αποφασισμένες να δώσουν… τα πάντα. Στο 52ο λεπτό οι “γαλάζιοι”… άγγιξαν την ισοφάριση με την εξαιρετική ενέργεια του Χάλαντ να καταλήγει στο δοκάρι. Δύο λεπτά αργότερα ο Τρίπιερ με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Το σουτ πήγε στην πλευρά που “επιτηρούσε” ο Έντερσον, ο οποίος δεν κατάφερε να αντιδράσει, καθώς η μπάλα να απέκτησε μεγάλη ταχύτητα. Έτσι λοιπόν η Νιουκάστλ πήρε προβάδισμα με δύο γκολ με το σκορ να διαμορφώνεται σε 3-1. Η Σίτι, αρνήθηκε να τα παρατήσει και με τον Έρλινγκ Χάλαντ, βρήκε το γκολ που την έβαλε ξανά στο παιχνίδι στο 61′. Ο Ρόδρι γύρισε τη μπάλα μετά το γέμισμα του Ντε Μπρόινε και ο Νορβηγός είχε εύκολο έργο, στέλνοντας τη μπάλα στο βάθος της εστίας. Δύο λεπτά αργότερα και πάλι ο επιθετικός της Σίτι, βρέθηκε απέναντι από την εστία της Νιουκάστλ, με τον Πόουπ να του λέει “όχι”. Στο 64′ όλα… στα ίσα με το σκορ να γίνεται 3-3. Ο εγκέφαλος του Ντε Μπρόινε σκέφτηκε μία εξωφρενική ασίστ, την υλοποίησε και ο Μπερνάρντο Σίλβα σε τετ-α-τετ, πλάσαρε τον Πόουπ, ο οποίος δεν κατάφερε να βρει αντίδραση. Στη συνέχεια τον έλεγχο του αγώνα είχε η πρωταθλήτρια Αγγλίας, ψάχνοντας απεγνωσμένα το γκολ που θα ολοκλήρωνε την ανατροπή και θα έδινε τους πολύτιμους τρεις βαθμούς. Στο 77′ οι “πολίτες”… έκρυψαν τη μπάλα, ο Γκουντογκάν σήκωσε μέσα στην περιοχή, από τις κόντρες έφτασε στον Χάλαντ αλλά ο Νορβηγός φορ αστόχησε. Τα υπόλοιπα λεπτά κύλησαν με τη Σίτι να προσπαθεί να βρει την “τρύπα στην άμυνα της Νιουκάστλ, με τις “καρακάξες” να κρατάνε το αποτέλεσμα και να προσπαθούν να “χτυπήσουν” στην αντεπίθεση. Στα πέντε λεπτά των καθυστερήσεων δεν άλλαξε κάτι και έτσι οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν  ισόπαλες με 3-3 σε ένα χορταστικό ματς.

Γκολ: 28′ Αλμιρόν, 39′ Γουίλσον, 54′ Τρίπιερ / 5′ Γκουντογκάν, 61′ Χάλάντ, 64′ Μπ. Σίλβα

Δοκάρια: 52′ Χάλαντ

Κάρτες: 8′ Γκιμαράες, 34′ Σαρ, 76′ Τρίπιερ / 18′ Κανσέλο, 53′ Στόουνς

Νιουκάστλ (Έντι Χόου): Πόουπ, Τρίπιερ, Μπότμαν, Σαρ, Μπερν (Κραφθ 90’+5′), Γουίλοκ (Λονγκστάφ 70′), Γκιμαράες, Ζοέλιντον, Αλμιρόν (Μέρφι 83′), Γουίλσον (Γουντ 70′), Σεντ Μάξιμιν

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Άκε (Ντίαζ 21′), Κανσέλο, Ντε Μπρόινε, Ρόδρι, Γκιντογάν, Φόντεν, Χάλαντ, Σίλβα