“Μαγικός” Μαχρέζ, έστειλε τη Σίτι στον τελικό

Φοβερή παράσταση στο “Γουέμπλεϊ” από τον Αλγερινό επιθετικό, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ για το 3:0 επί της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, υπογράφοντας την πρόκριση των “Πολιτών” στον τελικό του FA Cup.

Για 12η φορά στην ιστορία της, η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα βρίσκεται στον τελικό της αρχαιότερης ποδοσφαιρικής διοργάνωσης και θα προσπαθήσει να κατακτήσει το τρόπαιο για 7η φορά, έχοντας απέναντί της μία εκ των Μπράιτον και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Για να φθάσει εκεί η Σίτι χρειάστηκε την εξαιρετική εμφάνιση του Ριγιάντ Μαχρέζ απέναντι σε μία σκληροτράχηλη ομάδα της Championship, που δεν είχε αντίδοτο απέναντι στον Αλγερινό.

Αρχικά, άνοιξε το σκορ λίγο πριν την ανάπαυλα, εκτελώντας εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του στο 43ο λεπτό, έπειτα από αντικανονικό μαρκάρισμα του Τζέμπισον. Στο 61’ ήταν στο σημείο που έπρεπε για να εκμεταλλευτεί το λάθος της άμυνας και να βρεθεί απέναντι στον Φοντέρινχαμ, τον οποίο νίκησε για το 2:0. Πέντε λεπτά αργότερα, στο 66’ ολοκλήρωσε τον θρίαμβο της ομάδας του, που φέρει τη δική του σφραγίδα. Πήρε την πάσα από τον Γκρίλις, δοκίμασε το πόδι του από απόσταση και έγραψε το τελικό 3:0.//ΜΠ.