Κλείδωσαν την πρόκριση “πολίτες” και “ταύροι”

Oι δυο πρωτοπόροι του έβδομου ομίλου, Μάντσεστερ Σίτι και Λειψία με τις νίκες τους επί των Γιούνγκ Μπόις και Ερυθρού Αστέρα, μπορούν να σκέφτονται τις 16 καλύτερες ομάδες του Champions League, αφήνοντας τις αντιπάλους τους να δώσουν την δική τους μάχη για την πρόκριση στο Europa League.

Μάντσεστερ Σίτι – Γιούνγκ Μπόις 3-0

Η Σίτι του Πεπ Γκουαρδιόλα ήθελε ένα βαθμό για να είναι και επίσημα στις 16 καλύτερες ομάδες του Champions League, απέναντι σε μια αντίπαλο με περιορισμένες δυνατότητες και μόλις ένα βαθμό σε τρεις αγωνιστικές. Οι “πολίτες” δεν δυσκολεύτηκαν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, καθώς πίεσαν κάθε μπάλα και έλεγξαν την κατοχή της μπάλας. Ο Χάαλαντ παραβίασε την εστία του Ρατσιόπι στο 23ο λεπτό και λίγο πριν την ανάπαυλα διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Φόντεν. Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Γκουαρδιόλα δεν έδωσαν καμία ευκαιρία στους Ελβετούς με τον Νορβηγό να σκοράρει για δεύτερη φορά στο 51ο λεπτό. Η κατάσταση δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο για τους φιλοξενούμενους, καθώς δυο λεπτά μετά το τρίτο τέρμα της Σίτι ο Λάουπερ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Το τελικό 3-0 έστειλε την Σίτι στην επόμενη φάση και μένει μόνο η θέση που θα κατακτήσει στον όμιλο.

ΓΚΟΛ: 23′ Χάαλαντ, 45+1 Φόντεν, 51′ Χάαλαντ

Κίτρινες: 15′ Μπενίτο, 19′ Λάουπερ
Κόκκινες: 53′ Λάουπερ

Μάντσεστερ Σίτι (Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Στόουνς (46′ Ακέ), Ντίας, Γκβάρντιολ, Γουόκερ (61′ Φίλιπς), Λιούις, Κόβατσιτς, Φόντεν, Νούνιες, Γκρίλις, Χάαλαντ ( 61′ Μπομπ)

Γιούνγκ Μπόις (Βίκι): Ρατσιόπι, Καμαρά, Μπενίτο, Αμέντα, Γιάνκο (65′ Μπλουμ), Γκαρθία, Λάουπερ, Νιάς, Ουγκρίνιτς, Ιτέν (65′ Τσάιβα) , Ελία

Ερυθρός Αστέρας – Λειψία 1-2

Ο Ερυθρός Αστέρας φιλοξένησε την Λειψία στο “Ράικο Μίτιτς” για να μπορέσει να μπει ξανά στο κυνήγι της πρόκρισης, καθώς δεν ήθελε τίποτα λιγότερο από την νίκη για να έχει μαθηματικές ελπίδες. Ο Τσάβι Σίμονς είχε διαφορετική άποψη πάνω στις απαιτήσεις των Σέρβων, καθώς σκόραρε στο 8ο λεπτό και σίγησε τους φίλους των γηπεδούχων. Ο αγώνας έγινε αρκετά σκληρός με τους “ερυθρόλευκους” να μπαίνουν αρκετά δυνατά απέναντι στους “ταύρους“, χωρίς να βρίσκουν το γκολ της ισοφάρισης στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους και ταυτόχρονα να κρατήσουν την ομάδα του Μπακχάρ μακριά από την περιοχή του Μπλάσβιχ. Οι Γερμανοί διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Οπέντα στο 77ο λεπτό, όμως τέσσερα λεπτά ο συμπαίκτης του Χένρικς, έβαλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, βάζοντας τους Σέρβους ξανά στο παιχνίδι. Το τελικό 2-1 έδωσε πολλά χαμόγελα στην Λειψία, καθώς πέρασε και περιμένει την Σίτι για να μάθει μια θέση θα πάρει στον όμιλο της, διότι έχει ηττηθεί από τους “πολίτες“.

ΓΚΟΛ: 8′ Σίμονς, 77′ Οπέντα,  81′ Χένρικς

Κίτρινες: 6′ Μιχαΐλοβιτς, 28′ Κράσο, 50′ Σίμακαν, 52′ Ίβανιτς, 56′ Λουκέμπα, 59′ Χένρικς, 73′ Λούτσιτς, 90+4 Ολαίνκα

Ερυθρός Αστέρας (Μπακχάρ):Γκλαζερ, Ντράγκοβιτς, Τζίγκα, Ρόντιτς ( 85′ Κάταϊ), Μιχαΐλοβιτς (46′ Νεντελίκοβιτς), Κάνγκα, Χουάνγκ, Μπουκάρι, Λούσιτς ( 78′ Μιγιάτοβιτς), Ίβανιτς ( 69′ Ολαινκά), Κράσο (46′ Εντιαγιέ)

Λειψία (Ρόουζ):Μπλάσβιχ, Σίμακαν, Λουκέμπα, Ράουμ, Χένριχ, Σίμονς (75′ Καρβάλιο), Σλάγκερ (83′ Καμπλ), Αϊντάρα, Φόρσμπεργκ (70′ Μπαουμγκάρντνερ), Σέσκο (70΄Κλόστερμαν), Οπέντα