«Καρέ» Ντε Μπρόινε και «αγκαλιά» με τον τίτλο η Σίτι

Με τον Βέλγο ο οποίος πέτυχε τέσσερα γκολ, οι «πολίτες» σκόρπισαν τη Γουλβς με 1-5 και «αγγίζουν» το πρωτάθλημα.

Η εξαιρετική Μάντσεστερ Σίτι, ξέσπασε ξανά μετά τον αποκλεισμό από το Τσάμπιονς Λιγκ. Με θύμα αυτή τη φορά τη Γουλβς, ο Κέβιν ντε Μπρόινε πυροβόλησε τέσσερεις φορές, για να γράψει το όνομά του στην ιστορία της Πρέμιερ Λιγκ.

Η Μάντσεστερ Σίτι μπήκε στον αγωνιστικό χώρο αποφασισμένη να κερδίσει. Προηγήθηκε μόλις στο 7ο λεπτό με σουτ του Ντε Μπρόινε που έκανε το 1-2 με τον Μπερνάντο Σίλβα και έδωσε από νωρίς προβάδισμα στην ομάδα του. Η Γουλβς όμως, αντέδρασε και απάντησε άμεσα, μετά από αντεπίθεση, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα με τον Ντεντονκερ.

Οι «πολίτες» με τον συνήθη ύποπτο Κέβιν Ντε Μπρόινε, δεν άφησαν τα πανηγύρια των λύκων να κρατήσουν για πολύ. Ο Βέλγος σκόραρε, συμπλήρωσε τα 17 γκολ και έγινε ο πρώτος σκόρερ της Σίτι στη σεζόν. Σε χρόνο ρεκόρ ο Βέλγος, ο οποίος είχε πάρει φωτιά, έσπασε ρεκόρ. Με τον κεραυνό που σκόραρε έξω από το ημικύκλιο της περιοχής, έκανε το τρίτο πιο γρήγορο χατ-τρικ στην ιστορία της Πρέμιερ Λιγκ μόλις στο 24ο λεπτό και το δεύτερο στην καριέρα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Σίτι μπήκε ξανά φορτσάτη για να πετύχει και τέταρτο γκολ. Ο Στέρλινγ το πέτυχε όμως το τέρμα του ακυρώθηκε ως οφσαιντ. Στο 60ο λεπτό, ο δαιμονισμένος Κέβιν Ντε Μπρόινε έκανε ξανά αυτό που ξέρει πολύ καλά να κάνει, σκοράρει το τέταρτο προσωπικό του τέρμα και γίνεται ο τρίτος μέσος στην ιστορία της Πρέμιερ Λιγκ που πετυχαίνει καρέ μετά τους Λάμπαρντ και Βαϊνάλντουμ. Το πανηγύρι των πολιτών δεν τελείωσε εκεί. Ο Ραχίμ Στέρλινγ, γράφει τ’ όνομά του δίπλα σ’ αυτό του Βέλγου και κάνει το 5-1, σε μια απίστευτη βραδιά της Σίτι.

Με αυτή την σπουδαία απόδοση, ο Κέβιν Ντε Μπρόινε κάνει το τρίτο πιο γρήγορο χατ-τρικ στην Πρέμιερ, μειώνοντας τις πιθανότητες των «λύκων» να πάρουν ευρωπαϊκό εισιτήριο.