Η Έβερτον έβαλε… τρικλοποδιά στη Μάντσεστερ Σίτι!

Τα “ζαχαρωτά” κατάφεραν να… κόψουν βαθμούς από τους “πολίτες” με την ισοπαλία (1:1) στο Έτιχαντ και το σύνολο του Πεπ Γκουαρδιόλα έδωσε την ευκαιρία στην Άρσεναλ να ξεφύγει περαιτέρω στην κορυφή της βαθμολογίας!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα μπήκε στην αναμέτρηση με διάθεση να κυριαρχήσει στον αγωνιστικό χώρο και να πάρει από νωρίς προβάδισμα στο Έτιχαντ. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 11ο λεπτό, με τον Χάαλαντ να μπαίνει στην περιοχή και να σουτάρει, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του Πίκφορντ. Στο 22′, ο Μάχρεζ βρήκε τον Νορβηγό φορ μέσα στην περιοχή και ο τελευταίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ. Λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου, ο Στόουνς είχε ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, αλλά η κεφαλιά του βρήκε στο δοκάρι και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1:0 υπέρ της Μάντσεστερ Σίτι.

Στην επανάληψη, οι “πολίτες” εξακολουθούσαν να έχουν την υπεροχή στο παιχνίδι και την κατοχή της μπάλας, ωστόσο δεν μπορούσαν να την μετουσιώσουν σε ευκαιρίες. Η Έβερτον προσπαθούσε να βρει χώρους για να αντεπιτεθεί, προκειμένου να βάλει δύσκολα στους γηπεδούχους. Στο 64′, τα “ζαχαρωτά” βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης, με τον Γκρέι να τελειώνει με όμορφο τρόπο την ατομική του ενέργεια, μέσα από την περιοχή, νικώντας τον Έντερσον για το 1:1. Εν συνεχεία, ο Φρανκ Λάμπαρντ προέβη και σε αλλαγές, προκειμένου να δώσει περαιτέρω ώθηση στην ομάδα του, ωστόσο το 1:1 παρέμεινε μέχρι το φινάλε του αγώνα και αμφότερες οι ομάδες αποκόμισαν από ένα βαθμό, στην τελευταία τους αγωνιστική υποχρέωση για το 2022.//

ΓΚΟΛ: 24′ Χάαλαντ / 64′ Γκρέι
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 16′ Σίλβα, 30′ Ντε Μπρόινε, 44′ Χάαλαντ / 33′ Πάτερσον, 45′ Ταρκόφσκι, 90+10′ Μοπέ