Γκολ, θέαμα και… Χάαλαντ!

Η 15η αγωνιστική της Premier League άνοιξε με… βροχή τερμάτων, δυνατές συγκινήσεις και τη Μάντσεστερ Σίτι των δέκα παικτών να παίρνει τη νίκη στο 90+5′ απέναντι στη Φούλαμ (2-1), χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Νορβηγού φορ. Η ανατροπή της ανατροπής στο Λιντς – Μπόρνμουθ (4-3), εντός έδρας ισοπαλία για τη Νότιγχαμ με την Μπρέντφορντ (2-2), απέδρασε από την έδρα της Γουλβς η Μπράιτον (3-2).

Για την 15η αγωνιστική της Premier League, η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε 2-1 τη Φούλαμ στο “Έτιχαντ” στις καθυστερήσεις του αγώνα! Οι Πολίτες άνοιξαν το σκορ με τον Άλβαρες στο 16′, αλλά η κόκκινη κάρτα του Κανσέλο άλλαξε τις ισορροπίες του παιχνιδιού. Ο Περέιρα ευστόχησε στο πέναλτι που έκανε ο Πορτογάλος αμυντικός στον Γουίλσον και έφερε το ματς στα ίσα. Οι Πολίτες βρήκαν… αντίδραση στο 90+5′, χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Χάαλαντ. Πρώτη θέση ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα βρίσκεται στην 2η θέση, έναν πίσω από την πρωτοπόρο Άρσεναλ που αγωνίζεται αύριο (6/11) με την Τσέλσι.

Μάντσεστερ Σίτι – Φούλαμ 2-1

Η Σίτι μπήκε στο παιχνίδι και έκλεισε τη Φούλαμ στα καρέ της. Στο 16′ ο Χουλιάν Άλβαρες σουτάρει και η μπάλα πάει δοκάρι και μέσα για το 1-0 των Πολιτών. Στο 26′ ο Κανσέλο έκανε πέναλτι και πήρε κόκκινη κάρτα. Ο Αντρέας Περέιρα ανέλαβε την εκτέλεση και ήταν εύστοχος, κάνοντας το 1-1. Ψυχρολουσία για τους πρωταθλητές Αγγλίας, που πήγαν στα αποδυτήρια με ισόπαλοι και με παίκτη λιγότερο.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τη Σίτι να κρατά την μπάλα και να προσπαθεί να βρει τον δρόμο προς την εστία των Λονδρέζων. Στο 52′ ο Άκε πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Λένο δεν ανησύχησε και μπλόκαρε σταθερά. Η Φούλαμ κρατούσε το 1-1 έχοντας και σύμμαχο τον παραπάνω παίκτη μετά την αποβολή του Κανσέλο. Ο Γκουαρδιόλα είδε πως η ομάδα του δεν απειλούσε και έριξε στη μάχη τους Χάλαντ και Φόντεν. Ο Νορβηγός φορ σκόραρε στο 74′, αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 90+5′ όμως ο Ντε Μπρόινε κέρδισε πέναλτι, ο Χάαλαντ ευστόχησε και χάρισε τη νίκη στη Σίτι, που επέστρεψε στην κορυφή της Premier League!

Γκολ: 16′ Άλβαρες / 28′ Περέιρα (πεν.)

Κίτρινες: 45+3′ Σίλβα / 7′ Περέιρα, 45′ Ριντ, 63′ Τετέ

Κόκκινη: 26′ Κανσέλο

Λιντς – Μπόρνμουθ 4-3

Η Λίντς ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι και μόλις στο 3ο λεπτό ο Ροντρίγκο Μορένο με εύστοχο χτύπημα πέναλτι έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του. Άμεση ήταν η απάντηση της Μπόρνμουθ και στο 7′ ο Τάβερνιερ με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Μελιέ και έκανε το 1-1. Φανταστικό ματς στα πρώτα λεπτά, με δύο γκολ, ευκαιρίες εκατέρωθεν και έναν… εξωφρενικό ρυθμό. Τα “κεράσια” έφεραν… τούμπα το ματς. Κάθετη πάσα του Τάβερνιερ προς τον Μπίλινγκ, ο οποίος έπιασε το σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων.

To δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Μπόρνμουθ να κάνει τρία τα τέρματά της. Σέντρα του Τάβερνιερ, πανέμορφο βολ-πλανέ του Σολάνκε και 3-1 για τα “κεράσια”. Η Λιντς ξαναμπήκε στο ματς στο 60′, με τον Γκρίνγουντ να πιάνει έναν κεραυνό έξω από την περιοχή και να μειώνει σε 3-2. Συγκλονιστικό ματς, φοβερό δεύτερο ημίχρονο! Στο 68′ τα “παγώνια” έφεραν το ματς στα ίσα, με τον Κούπερ στο 68′ να κάνει το 3-3. Η ανατροπή της ανατροπής! Στο 84′ ο Σάμερβιλ μέσα από την περιοχή δεν έκανε λάθος και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τρέιβερς για το 4-3, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Γουλβς – Μπράιτον 2-3

Η Μπράιτον μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και στο 10′ ο Λαλάνα έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του, με τον Άγγλο μεσοεπιθετικό να νικάει τον Σα για το 1-0 μέσα στο Γουλβερχάμπτον. Η Γουλβς απάντησε κατευθείαν και στο 12′ ο Γκέδες από κοντά έφερε το ματς στα ίσα, κάνοντας το 1-1. Οι “λύκοι” έφεραν τούμπα το ματς στο 35′. Ο Ντανκ βρήκε την μπάλα με το χέρι, ο διαιτητής έδωσε πέναλτι, ο Νέβες το εκτέλεσε εύστοχα και έκανε το 2-1 για την ομάδα του. Οι “γλάροι” έβγαλαν αντίδραση και ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου (44′) ισοφάρισαν. Σέντρα του Λαλάνα, κεφαλιά του Μιτόμα και το 2-2 “έκλεισε” τα πρώτα 45 λεπτά.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε και οι δύο ομάδες δεν ρίσκαραν τόσο. Οι φάσεις ήταν λίγες αλλά σε μία από αυτές η Μπράιτον βρήκε το γκολ της νίκης. Ο Πασκάλ Γκρος με ωραίο σουτ στο 83′ νίκησε τον Σα και έκανε το 3-2 για την ομάδα του, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος. Σπουδαίο διπλό για τους “γλάρους”, που μετά την εντός έδρας νίκη επί της Τσέλσι συνεχίζουν τις υψηλές τους πτήσεις.

Νότιγχαμ Φόρεστ – Μπρέντφορντ 2-2

Νευρικό ξεκίνημα στο ματς και από τις δύο ομάδες. Παιχνίδι κέντρου, με χαμηλό ρυθμό και πολλές δυνατές μονομαχίες. Η Νότιγχαμ όμως με την πρώτη της καλή στιγμή στο παιχνίδι άνοιξε το σκορ. Ο Γκιμπς-Γουάιτ υποδέχτηκε την μπάλα έξω από την περιοχή και με ωραίο σουτ νίκησε τον Ράγια και έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Σε ένα συγκλονιστικό πρώτο ημίχρονο, η Μπρέντφορντ ισοφάρισε στο 45+3′. Ο Χέντερσον ανέτρεψε τον Γουίσα, ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι και ο Εμπουεμό ευστόχησε για να κάνει το 2-2 που ήταν και το σκορ του πρώτου 45λεπτου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να… μην θέλουν να χάσουν και να ψάχνουν την κόντρα για να βρουν δρόμο προς την εστία. Λίγες φάσεις, με την Μπρέντφορντ όμως να βρίσκει σε μία από αυτές το γκολ. Ο Γουίσα από το όριο της μεγάλης περιοχής με έξοχη λόμπα “κρέμασε” τον Χέντερσον και έκανε το 2-1 για τις “μέλισσες”. Η ομάδα του Βαγγέλη Μαρινάκη ισοφάρισε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων και έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας, χάρη στο δεύτερο γκολ του Γκιμπς-Γουάιτ. Τελικό αποτέλεσμα 2-2!