Στην κορυφή του κόσμου με… πάρτι η Μάντσεστερ Σίτι

Οι “πολίτες” είναι οι νικητές του FIFA Club World Cup για το 2023 για πρώτη φορά στην ιστορία τους, καθώς κυριάρχησαν κόντρα στη Φλουμινένσε, με το τελικό σκορ να γράφει 4-0 στη Τζέντα της Σαουδικής Αραβίας.

Πριν καλά καλά γίνει η… σέντρα, οι “πολίτες” είχαν ήδη το προβάδισμα στον τελικό. Το δυνατό σουτ του Ακέ από τα 20+ μέτρα έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, αλλά ο Άλβαρες ήταν στο κατάλληλο σημείο για να την σπρώξει στα δίχτυα με το στήθος, κάνοντας το 1-0 στο πρώτο μόλις λεπτό.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα είχε ξεκάθαρα το πάνω χέρι χωρίς να απειλείται ιδιαίτερα και παίζοντας με υπομονή. Η υπομονή και οι οργανωμένες επιθέσεις ανταμείφθηκαν με ένα ακόμα τέρμα που έβαζε τις βάσεις για μία άνετη κατάκτηση. Στο 27′, ο Φόντεν βρήκε λίγο χώρο και σούταρε από τα αριστερά, όμως η μπάλα χτύπησε στο πόδι του Νίνο που προσπάθησε να μπλοκάρει και για κακή του τύχη, κατέληξε στα δίχτυα του Φάμπιο.

Χωρίς να πιεστεί σημαντικά, η Μάντσεστερ Σίτι έκλεισε το ημίχρονο με το 2-0 υπέρ της, παρότι προσπάθησε να σκοράρει κι άλλα τέρματα. Ο Γκρίλις είχε τη σημαντικότερη στιγμή, όταν στο 42′ ο Φάμπιο του αρνήθηκε το γκολ, αποκρούοντας το σουτ του Άγγλου μεσοεπιθετικού με υπερένταση.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι “πολίτες” συνέχισαν στο ίδιο τέμπο με την Φλουμινένσε να μην μπορεί να βγει εύκολα μπροστά. Με την πίεση των Άγγλων σε κάθε μπάλα, η ομάδα από την Βραζιλία δεν είχε λύσεις για να απειλήσει την εστία του Έντερσον, ο οποίος δεν είχε απειληθεί σοβαρά. Ο Φιλ Φόντεν στο 72ο λεπτό έκανε το 3-0 για την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα, που κυνηγούσε το τρίτο της τέρμα, καθώς έβγαινε κατά κύματα μπροστά για να βάλει ακόμα ένα θαυμαστικό στην αναμέτρηση. Στο 88ο λεπτό, ο κορυφαίος παίκτης της Σίτι σκόραρε ξανά, με τον Αλβαρές να βάζει το κερασάκι στη τούρτα για το τελικό 4-0, με την ομάδα του να στέφεται Παγκόσμια πρωταθλήτρια.

ΓΚΟΛ: 1′, 88′ Άλβαρες, 27′ Νίνο (αυ.), 72′ Φόντεν
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 57′ Μαρσέλο, 68′ Αλεξάντερ,  84’Κένεντι
ΚΟΚΚΙΝΗ:
ΔΟΚΑΡΙ: 1′ Ακέ
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: Το γκολ του Άλβαρες είναι το ταχύτερο που έχει επιτευχθεί στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων.

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Ντίας, Στόουνς (74′ Γκβάρντιολ), Ακέ (81′ Μπομπ), Ρόδρι (74′ Ακάντζι), Λιούις (60′ Κόβασιτς), Σίλβα, Γκρίλις, Φόντεν (81′ Νούνες), Άλβαρες.
Φλουμινένσε (Φερνάντο Ντινίζ): Φάμπιο, Σάμουελ, Νίνο (74′ Μάρλον), Φελίπε Μέλο (60′ Μπαρμπόσα), Μαρσέλο (60′ Αλεξάντερ), Αντρέ, Μαρτινέλι, Άριας, Γκάνσο (60′ Λίμα), Κένο (46′ Κένεντι), Κάνο.