Επτάσφαιρη Σίτι με… εξωγήινο Χάαλαντ!

Η Σίτι νίκησε με 7:0 τη Λειψία στο Μάντσεστερ, στον αγώνα ρεβάνς για τη φάση των “16”, ο Νορβηγός σταρ πέτυχε 5 γκολ (!), έστειλε τους “Πολίτες” στους “8” του Champions League και κατέγραψε… μία σειρά από ρεκόρ!

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ σε ηλικία 22 ετών και 236 ημερών έγινε ο νεαρότερος παίκτης που φτάνει τα 30 γκολ στο Champions League, ενώ ταυτόχρονα έγινε ο παίκτης που χρειάστηκε τα λιγότερα παιχνίδια (μόλις 25) για να φτάσει σε αυτόν τον αριθμό ορόσημο, σπάζοντας το ρεκόρ του Φαν Νίστελροϊ, ο οποίος είχε χρειαστεί 34!

Τα ρεκόρ δεν σταματάνε εκεί, καθώς το θωρηκτό από την Νορβηγία έγινε ο τρίτος παίκτης που σκοράρει πέντε γκολ σε ένα ματς Champions League, μετά τον Λουίς Αντριανό σε ματς της Σαχτάρ με την Μπάτε Μπορίσοφ τον Οκτώβριο του 2014 και τον Λιονέλ Μέσι σε αγώνα της Μπαρτσελόνα κόντρα στη Λεβερκούζεν τον Μάρτιο του 2012.

Θέλετε κι άλλα; Ο Έρλινγκ Χάαλαντ έχει σημειώσει πέντε χατ-τρικ για τη Μάντσεστερ Σίτι σε όλες τις διοργανώσεις τη φετινή σεζόν, τρία περισσότερα από οποιονδήποτε άλλο παίκτη στα πέντε μεγάλα πρωταθλήματα της Ευρώπης. Έτσι, έγινε ο πρώτος παίκτης της Premier League που σημειώνει πέντε χατ-τρικ σε μια αγωνιστική περίοδο, μετά τον Χάρι Κέιν το 2016-17. Εξωπραγματικός…

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με ευκαιρία ξεκίνησε η Μάντσεστερ Σίτι. Ο Μπερνάρντο έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, αλλά ο αμαρκάριστος Γκουντογκάν αστόχησε σε σουτ στο 3′. Στο 11′ οι “Πολίτες” έχασαν μεγάλη ευκαιρία. Ο Χάαλαντ έφυγε στην πλάτη της άμυνας, τσίμπησε την μπάλα αλλά ο Μπλάσβιχ του είπε “όχι”. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα είχε τον απόλυτο έλεγχο και το… εκμεταλλέυτηκε. Στο 21′ κέρδισε πέναλτι, έπειτα από χέρι του Χένρικς. Ο Χάαλαντ ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε για το 1:0 της Σίτι στο 22′. Δύο λεπτά αργότερα (24′) ο Νορβηγός… ξαναχτύπησε! Όλα ξεκίνησαν από την πίεση που άσκησε στον τερματοφύλακα των “ταύρων”, Μπλάσβιχ, ο Ακάντζι κέρδισε την μπάλα από το γέμισμα του, πάσαρε στον Ντε Μπρόινε, ο Βέλγος με “βολίδα” τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι, αλλά στην επαναφορά ο Χάαλαντ πήρε την κεφαλιά και έδωσε αέρα δυο τερμάτων στους γηπεδούχους. Το ημίχρονο έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο για την Σίτι και τον Χάαλαντ, καθώς ο Νορβηγός φορ πέτυχε άλλο ένα γκολ στο 45+2′ και έκλεισε το πρώτο 45λεπτο με χατ τρικ. Εξωπραγματικός…

Με γκολ ξεκίνησε το δεύτερο μέρος η Σίτι. Ο Γκρίλις έκανε το γύρισμα προς το ημικύκλιο, ο Γκουντογκάν ντρίμπλαρε τον Χαϊντάρα, σούταρε με το αριστερό και νίκησε τον Μπλάσβιχ για το 4:0. Στο 54′ ήταν ο Χάαλαντ πέτυχε και τέταρτο γκολ στην αναμέτρηση! Κόρνερ από τον Ντε Μπρόινε, ο Νορβηγός φορ έπιασε μια καρφωτή κεφαλιά, ο κίπερ των “ταύρων” έβγαλε με δυσκολία, ο Ακάντζι πήρε το ριμπάουντ αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει, η μπάλα πήγε ξανά στον Νορβηγό, ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή συμπλήρωσε το καρέ του. Οι παίκτες της Λειψίας αδυνατούσαν να βγάλουν την μπάλα από την περιοχή τους και ο Χάλαντ εκτέλεσε τον Μπλάσβιχ στο 57′ με δυνατό σουτ, για να πετύχει το πέμπτο γκολ του μέσα στη βραδιά και να κάνει το 6:0 στο 57′! Η καλύτερη στιγμή της Λειψίας στο ματς ήρθε στο 78′, με το σουτ εκτός περιοχής του Αντρέ Σίλβα να φεύγει άουτ. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ντε Μπρόινε στο 90+2′, όπου με φανταστικό πλασέ εκτός περιοχής έγραψε το τελικό 7:0 για την Μάντσεστερ Σίτι, που πήρε πανηγυρική πρόκριση για τους “8” του Champions League!

ΓΚΟΛ: 22′ (πεν.), 24′, 45+2′, 54′, 57′ Χάαλαντ, 49′ Γκουντογκάν, 90+2′ Ντε Μπρόινε / –
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 67′ Ντε Μπρόινε, 77′ Ακάντζι / 21′ Χένρικς, 34′ Βέρνερ
ΚΟΚΚΙΝΗ: –
ΔΟΚΑΡΙ: 24′ Ντε Μπρόινε, 45+2′ Ντίας

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Στόουνς (64′ Γκόμες), Ακάντζι, Ντίας, Ακέ, Ρόδρι (64′ Φίλιπς), Ντε Μπρόινε, Γκουντογκάν (55′ Μαχρέζ), Μπερνάρντο Σίλβα, Γκρίλις (55′ Φόντεν), Χάαλαντ (64′ Άλβαρες).

Λειψία: Μπλάσβιχ, Χένρικς (80′ Κλόστερμαν), Όρμπαν, Γκβάρντιολ, Ράουμ, Λάιμερ, Καμπλ, Χαϊντάρα (63′ Σιμακάν), Φόρσμπεργκ (63′ Αντρέ Σίλβα), Σομποσλάι (72′ Όλμο), Βέρνερ (63′ Πόουλσεν).//

O Πεπ Γκουαρδιόλα έκανε αλλαγή τον Χάαλαντ στο 63′ και δείχνει να μην πιστεύει ούτε ο ίδιος τα πέντε γκολ που πέτυχε το θωρηκτό από την Νορβηγία σε λιγότερο από μία ώρα παιχνιδιού. (AP Photo)