«Επιβίωσε» στο Λονδίνο η Μάντσεστερ Σίτι

Ένα βαθμό που μπορεί να της χαρίσει το πρωτάθλημα πήραν οι «πολίτες» στο «Λόντον Στέιντιουμ» με το 2-2 κόντρα στη Γουέστ Χαμ.

Μπορεί να βρέθηκαν με 2-0 πίσω στο σκορ, όμως, οι πρωταθλητές Αγγλίας «σώθηκαν» χάρη σε μία τεράστια ανατροπή. Πλέον, βρίσκονται στο +4 από τη Λίβερπουλ. Βέβαια, οι «κόκκινοι» έχουν ένα ματς λιγότερο.

Οι γηπεδούχοι ήταν οι πρώτοι που απείλησαν στο ματς. Μόλις στο 4ο λεπτό, ο Ντόσον έπιασε κεφαλιά από πολύ ευνοϊκή θέση, αλλά το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό. Είκοσι λεπτά αργότερα, ο Φορνάλς έβγαλε σε τετ α τετ τον Μπόουεν με εξαιρετική πάσα και ο τελευταίος πέρασε τον Έντερον για να κάνει το 1-0. Έως εκείνο το σημείο ο Πεπ Γκουαρδιόλα δεν ήταν καθόλου χαρούμενος με την εικόνα των παικτών του. Λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου, ο Μπόουεν βγήκε ξανά μπροστά από τον αντίπαλο κίπερ και πλάσαρε εύστοχα για να διπλασιάσει τα τέρματα της Γουέστ Χαμ.

Οι πρωταθλητές πήραν βαθιά ανάσα μόλις στο 49ο λεπτό. Ο Τζακ Γκρίλις μείωσε με ωραίο σουτ μετά από δημιουργία του Ρόδρι. Οι «πολίτες» ήθελαν πάση θυσία το γκολ της ισοφάρισης. Εν τέλει τα κατάφεραν, αλλά όχι με τον τρόπο που θα περίμενε κανείς. Ο Μαχρέζ εκτέλεσε φάουλ, στο 75′, από μακρινή απόσταση και ο Κουφάλ, με μια «σεντερφορίσια» κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Έξι λεπτά αργότερα, ο Μπόουεν έφτασε κοντά στο χατ τρικ αλλά το σουτ του βρήκε πάνω στο σώμα του Λαπόρτ, πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα. Στο 85′ ο Τέιλορ έδωσε πέναλτι στην Μάντσεστερ Σίτι με τη βοήθεια του VAR. Ο Μαχρέζ ανέλαβε την εκτέλεση, όμως, νικήθηκε από τον Φαμπιάνσκι. Καμία ομάδα δεν κατάφερε κάτι περισσότερο έως το τέλος του ματς.

ΓΚΟΛ: Μπόουεν 24′, 45′ / Γκρίλις 49′, Κουφάλ (αυτογκόλ) 69′

Κίτρινες: Μπόουνεν 32′, Κουφάλ 58′, Φαμπιάνσκι 60’/ Ζεσούς 90’+4′

Γουέστ Χαμ (Ντέιβιντ Μόγιες): Φαμπιάνσκι, Κρέσγουελ, Ζούμα, Ντόσον, Κουφάλ, Ράις, Σούτσεκ, Φορνάλς (Τζόνσον 90’+2′), Λαντσίνι (Νομπλ 77′), Μπόουεν, Αντόνιο (Γιαρμολένκο 90’+5′)

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Ζιντσένκο, Λαπόρτ, Φερναντίνιο, Κανσέλο, Ντε Μπρόινε, Ρόδρι, Μπ. Σίλβα, Γκρίλις, Μαχρέζ, Ζεσούς.