Επέστρεψε με άνεση στις νίκες η Μάντσεστερ Σίτι

Οι “πολίτες” κυριάρχησαν στο “Έτιχαντ”, επικράτησαν με 3:1 της Άστον Βίλα για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος και βρήκαν εκ νέου τον δρόμο προς τα νικηφόρα αποτελέσματα της Premier League.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα μπήκαν με το… πόδι πατημένο στο “γκάζι” κόντρα στην Άστον Βίλα. Από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, οι “πολίτες” είχαν την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κίνήσεων και μόλις στο 4ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με γκολ του Ρόδρι, μετά από ασίστ του Μάχρεζ. Στο 11′, οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Γκουντογκάν, αλλά ακυρώθηκε λόγω φάουλ που έγινε στη φάση του τέρματος. Η Σίτι συνέχισε να έχει τον έλγχο καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους και στο 39′, ο Χάαλαντ έβγαλε ασίστ στον Γκουντογκάν και ο τελευταίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2:0. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τρίτο γκολ με τον Μάχρεζ.

Στην επανάληψη, η Μάντσεστερ Σίτι εξακολουθούσε να έχει την υπεροχή και την κατοχή της μπάλας, αλλά έριξε… ταχύτητα, συγκριτικά με το πρώτο μέρος. Οι “πολίτες”, με το ευρύ 3:0 υπέρ τους, κυκλοφορούσαν με υπομονή την μπάλα, ενώ η Άστον Βίλα αναζητούσε χώρους για να επιτεθεί και να απειλήσει την εστία του Έντερσον. Στο 61ο λεπτό, οι “χωριάτες” κατάφεραν να μειώσουν στο σκορ με τον Γουότκινς να σκοράρει μετά από ασίστ του Ντόουγκλας Λουίζ. Στα εναπομείναντα λεπτά του παιχνιδιού, δεν άλλαξε κάτι στο σκορ του “Έτιχαντ” και η Μάντσεστερ Σίτι πήρε εύκολα τη νίκη με 3:1 για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

ΓΚΟΛ: 4′ Ρόδρι, 39′ Γκουντογκάν, 45+1′ Μάχρεζ / 61′ Γουότκινς
Κίτρινες: 41′ Ντίαζ / 37′ Ντιν