Έκανε ακριβώς αυτό που έπρεπε και… «φουλάρει» για πρωτάθλημα

Μία Σίτι να την «πιεις» στο ποτήρι, παρέδωσε μαθήματα κατάκτησης τίτλου στη Λίβερπουλ και… παραμένει μόνη πρώτη στη βαθμολογία.

Το χθεσινό «στραβοπάτημα» της Λίβερπουλ κόντρα στην Τότεναμ, έδωσε «ανάσα» και φτερά στους «πολίτες», οι οποίοι διέλυσαν τη Νιουκάστλ με 4-0 στο Έτιχαντ για την 36η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ. Ο αποκλεισμός-σοκ από τη Ρεάλ Μαδρίτης, δεν προβλημάτισε τη Μάντσεστερ Σίτι, η οποία έδειξε πως είναι γεννημένη πρωταθλήτρια.

Οι παίκτες του Πεπ Γκουαρντιόλα μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, ψάχνοντας το γρήγορο γκολ. Η Νιουκάστλ, παρά την πίεση, απείλησε τους «πολίτες» μόλις στο 9ο λεπτό, με τον Γουντ να «πιάνει» κακή κεφαλιά και τον Έντερσον να αποκρούει. Γκουντογκάν-Κανσέλο συνεργάζονται άψογα, με τον τελευταίο να «βρίσκει» τον Στέρλιγκ ο οποίος με εξαιρετική κεφαλιά, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 19ο λεπτό.

Οι «καρακάξες» απάντησαν άμεσα, με τον Γουντ ο οποίος σκόραρε, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, καθώς ο Γκιμαράες βρισκόταν σε αντικανονική θέση. Η Σίτι, είχε την κατοχή αλλά και τις φάσεις, με το δίδυμο Γκουντογκάν-Ντε Μπρόινε να «πετά» φωτιές. Στο 38ο λεπτό οι «Πολίτες» διπλασίασαν τα τέρματά τους. Ο Γκουντογκάν έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ, με τον Ντουμπράβκα να μην μπορεί να κρατήσει και τον Λαπόρτ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, έχοντας ήδη κάνει τη μισή δουλειά.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε όπως ακριβώς τελείωσε το πρώτο μέρος. Η ομάδα του Πεπ, ήταν κυρίαρχη στον αγωνιστικό χώρο, φτάνοντας μέχρι και στο 94% της κατοχής στο πρώτο δεκάλεπτο!

Στο 61ο λεπτό, η Σίτι έκανε ξανά αυτό που γνωρίζει πολύ καλά να κάνει. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ντε Μπρόινε, ο Ρόδρι βγήκε εξαιρετικά στο πρώτο δοκάρι και έκανε το 3-0. Οι πολίτες είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και έκαναν ό,τι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο. Η νίκη της ομάδας του Πεπ, πήρε διαστάσεις θριάμβου. Μέσα σε μόλις δύο λεπτά, οι «δαιμονισμένοι» παίκτες της Σίτι, έκαναν το 5-0, με σκόρερ τους Φόντεν και Στέρλινγκ στις καθυστερήσεις.

Με αυτή την εμφατική νίκη της επί της Νιούκαστλ, οι «γαλάζιοι» διεύρυναν τη διαφορά τους στους τρεις βαθμούς από τη Λίβερπουλ, απέδειξαν πως ξεπέρασαν πλήρως τον αποκλεισμό τους από το Τσάμπιονς Λιγκ και έδειξαν ποιος είναι το αφεντικό στην Αγγλία.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Κανσέλο, Ζιντσένκο, Ντίαζ(46′ Φερναντίνιο), Λαπόρτ(Ιγκαν-Ρίλει), Ντε Μπρόινε, Γκουντογάν, Ρόδρι, Στέρλινγκ, Γκρίλις, Ζεσούς(63′ Φόντεν)

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Ντουμπράβκα, Κράφθ(68′ Τρίπιερ), Τάργκετ, Λασέλς, Μπερν, Γκιμαράες, Ζοέλινγκτον, Λονγκσταφ, Αλμιρόν(80′ Μέρφι), Σεντ-Μαξιμιν, Γουντ(68′ Γουίλσον)