Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα, η οποία επικράτησε με 4-0 της Μπόρνμουθ στο “Etihad” πραγματοποιώντας κυριαρχική εμφάνιση σε όλα τα επίπεδα.

Για άλλο ένα ματς η Μάντσεστερ Σίτι ήταν ασταμάτητη. Οι “πολίτες” δεν βρήκαν καμία απολύτως αντίσταση από τους παίκτες του Σκοτ Πάρκερ και τους ισοπέδωσαν. Πλέον βρίσκονται μόνοι πρώτοι στη βαθμολογία με έξι βαθμούς και 6-0 τέρματα.

Μόλις στο 18ο λεπτό, ο Χάαλαντ συνεργάστηκε με τον Γκουντογκάν και ο δεύτερος άνοιξε το σκορ. Δεκατρία λεπτά αργότερα, ο Ντε Μπρόινε διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με εξαιρετική ατομική προσπάθεια και φανταστικό σουτ. Οι “πολίτες”, όμως, δεν σταμάτησαν εκεί και στο 37′ έκαναν το 3-0 χάρη σε τελείωμα του Φόντεν από δημιουργία του Ντε Μπρόινε.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Γκουαρδιόλα κατέβασε… ταχύτητα λόγω του σκορ. Παρ’ όλα αυτά διατήρησε την κατοχή και είχε κάποιες καλές ευκαιρίες, ενώ κατάφερε να μην απειληθεί. Στο 79′, μετά από μία φάση διαρκείας, ο Λέρμα έστειλε τη μπάλα στη λάθος εστία διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.

ΓΚΟΛ: Γκουντογκάν 19′, Ντε Μπρόινε 31′, Φόντεν 37′, Λέρμα (αυτογκόλ) 79′

Κίτρινες: Στέισι 5′, Μέμφαμ 56′

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόκερ (Λιούις 82′), Ντίας (Στόουνς 64′), Ακέ, Κανσέλο, Ντε Μπρόινε, Ρόδρι, Γκουντογκάν (Μπ. Σίλβα 64′), Μαχρέζ, Φόντεν (Γκρίλις 46′), Χάαλαντ (Άλβαρεζ 74′).

Μπόρνμουθ (Σκοτ Πάρκερ): Τράβερς, Κέλλι, Λέρμα, Μέμφαμ, Στέισι, Κουκ (Μπίλινγκ 63′), Πίρσον, Σμιθ, Κρίστι (Στάνισλας 63′), Ταβερνιέ (Σένεσι 80′), Μουρ