Αντεπίθεση τίτλου από τη Σίτι!

Ολική επαναφορά για την ομάδα του Μάντσεστερ, που βρέθηκε να χάνει με 2:0 στο ημίχρονο και κατόρθωσε μέσα σε 18 λεπτά να προηγηθεί της Τότεναμ με 4:2 στέλνοντας μήνυμα στους “κανονιέρηδες”.

Στο πρώτο εικοσάλεπτο του παιχνιδιού, δεν υπήρξε καμία σπουδαία φάση, με τους “πολίτες” να ασκούν πίεση, να έχουν την κατοχή αλλά να μην μετουσιώνουν σε ευκαιρία. Η τελική στο στόχο ήρθε από τους φιλοξενούμενους, με τον Σον, ο οποίος πήρε την κεφαλιά με τον Έντερσον να μαζεύει σταθερά. Μέσα σε 5 λεπτά, από το 39′-43′ η Σίτι έχασε δύο σπουδαίες φάσεις με τους Ρίκο και Χάαλαντ. Οι Λονδρέζοι στο 44′ άνοιξαν το σκορ με τον Κουλουσέφσκι να εκμεταλλεύεται την αδράνεια της άμυνας των γηπεδούχων. Σαν να μην έφτανε αυτό, η ομάδα του Κόντε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, έκανε το 2:0. Ο Κουλουσέβσκι τροφοδότησε από τα δεξιά τον Κέιν, ο οποίος νίκησε τον Ρόδρι, έκανε το σουτ, με τον Έντερσον να διώχνει και τον Έμερσον να παίρνει το ριμπάουντ και με το κεφάλι να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του.

Με τρομερό ρυθμό ξεκίνησε το δέυτερο ημίχρονο η Σίτι, η οποία κατάφερε στο 51′ να σκοράρει και να μειώσει σε 2:1. Ο Μαχρέζ έκανε το γέμισμα από τα δεξιά, η προσπάθεια του Γκρίλις δεν επέτρεψε στην άμυνα της Τότεναμ και τον Λορίς να διώξει την μπάλα και ο Άλβαρες την έσπρωξε στα δίχτυα. Μέσα σε 4 λεπτά η ομάδα του Γκουαρδιόλα ισοφάρισε με τον Χάαλαντ, ο οποίος κέρδισε τον Γιορίς με το κεφάλι για το 2:2.

Στο 60′ η Τότεναμ έχασε τεράστια ευκαιρία για να ανακτήσει το προβάδισμα. Ο Πέρισιτς έκανε το πλασέ από τα αριστερά της περιοχής, η μπάλα βρήκε στον Λούις και σταμάτησε στο δοκάρι. Στο 63′ οι “πολίτες” έκαναν την ολική ανατροπή. Ο Μαχρέζ πάτησε στην περιοχή από τα δεξιά και με ένα υπέροχο διαγώνιο γκολ από δύσκολη γωνία βρήκε δίχτυα για το 3:2. Οι γηπεδούχοι, βρήκαν και 4ο τέρμα, με τον Μαχρέζ στο 90′ δίνοντας διαστάσεις στη νίκη τους, πραγματοποιώντας μία σπουδαία ανατροπή.

ΓΚΟΛ: 51′ Άλβαρες, 53′ Xάαλαντ, 63′, 90′ Μαχρέζ / 44′ Κουλουσέφσκι, Έμερσον 45’+2′
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 21′ Μαχρέζ / 23′ Ρομέρο, 31′ Χέιμπιεργκ