Ανατροπή τίτλου για τη Σίτι με «χρυσή» αλλαγή Γκουντογκάν

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα με ολική ανατροπή από 0-2, επικράτησε με 3-2 επί της Άστον Βίλα στο Έτιχαντ και κατέκτησε το Πρωτάθλημα σε μια αγωνιστική που «έσπασαν» καρδιές.

Ένα απίστευτο φινάλε επιφύλασσε το αγγλικό πρωτάθλημα, καθώς η Μάντσεστερ Σίτι βρέθηκε κοντά στην «αυτοχειρία» και το «δώρο» του τίτλου στη Λίβερπουλ. Ωστόσο, οι αλλαγές του Πεπ Γκουαρδιόλα έδωσαν άλλη πνοή στην ομάδα του και έφτασε σε μία συγκλονιστική ανατροπή για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι άνοιξε με τους «πολίτες» να διατηρούν εξ ολοκλήρου την κατοχή της μπάλας, αλλά δίχως να σημειώσουν κάποια αξιοσημείωτη φάση. Οι «χωριάτες» στέκονταν καλά στον αγωνιστικό χώρο, κλείνοντας τους χώρους στο ανασταλτικό παιχνίδι τους. Έως τη συμπλήρωση του μισαώρου, οι φάσεις δεν ολοκληρώνονταν από τις πλευρές των δύο ομάδων, καθώς επενέβαιναν εγκαίρως αμφότερες οι άμυνες. Η πρώτη ολοκληρωμένη φάση αποτέλεσε και γκολ στην αναμέτρηση. Στο 37ο λεπτό, η Άστον Βίλα έβαλε… φωτιά στην κορυφή. Ο Ντιν έκανε τη σέντρα στην περιοχή των «πολιτών» και ο Κας νίκησε με κεφαλιά τον Έντερσον. Το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ μπροστά στο σκορ.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό και να αναζητεί υπεραριθμίες στο μεσοεπιθετικό παιχνίδι της, προκειμένου να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Ρόμπιν Όλσεν. Στο 50ο λεπτό, οι «πολίτες» έχασαν σημαντική ευκαιρία για την ισοφάριση, καθώς ο Κανσέλο βρήκε εντός της περιοχής τον Ζεσούς κι εκείνους σούταρε πάνω από τα δοκάρια του Σουηδού γκολκίπερ. Στο 69′, η Άστον Βίλα έβαλε με την πλάτη στον τοίχο τη Μάντσεστερ Σίτι. Ο Κουτίνιο έκανε απίστευτο κατέβασμα από πάσα του Γουότκινς και «άδειασε» τον Λαπόρτ, πλασάροντας εύστοχα απέναντι στον Έντερσον. Οι «πολίτες», ωστόσο, δεν το έβαλαν κάτω. Στο 76ο λεπτό, ο Στέρλινγκ έκανε τη σέντρα μέσα στην περιοχή της Άστον Βίλα και ο Γκουντογκάν αποτέλεσε τη «χρυσή» αλλαγή, σκοράροντας με κεφαλιά. Δύο λεπτά αργότερα, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Ο Ζιντσένκο έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Ρόντρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Όλσεν με όμορφο πλασέ. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 82ο λεπτό, η Σίτι έφτασε σε τεράστια ανατροπή τίτλου. Ο Ντε Μπρόινε σέρβιρε στον Γκουντογκάν κι εκείνος ολοκλήρωσε την ανατροπή για την ομάδα του, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

ΓΚΟΛ: 76′, 81′ Γκουντογκάν, 78′ Ρόντρι / 37′ Κας, 69′ Κουτίνιο

Κίτρινες: 49′ Μινγκς, 86′ Νακάμπα

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Φερναντίνιο (46′ Ζιντσένκο), Λαπόρτ, Κανσέλο, Στόουνς, Ρόντρι, Ντε Μπρόινε, Σίλβα (69′ Γκουντογκάν), Μάχρεζ (56′ Στέρλινγκ), Φόντεν, Ζεσούς

Άστον Βίλα (Στίβεν Τζέραρντ): Όλσεν, Τσάμπερς, Μινγκς, Κας, Ντιν, Λουίζ, ΜακΓκιν, Ράμσεϊ (83′ Ινγκς), Κουτίνιο (72′ Νακάμπα), Μπουεντία (88′ Γιανγκ), Γουότκινς