Ανατροπή και πρωτιά για τη Σίτι | Στο Europa η Γιούνγκ Μπόις

Σε δυο εντελώς διαφορετικές αναμετρήσεις, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα γύρισε την αναμέτρηση με τους Γερμανούς και επικράτησε με 3-2, ενώ οι Ελβετοί πήραν την μάχη της τρίτης θέσης απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα επικρατώντας με 2-0.

Μάντσεστερ Σίτι-Λειψία 3:2

Στο “Έτιχαντ” η Σίτι φιλοξένησε την Λειψία στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής του Champions League, με τους “πολίτες” να θέλουν να κλειδώσουν την πρωτιά στο όμιλο με τους Γερμανούς να θέλουν θετικό αποτέλεσμα για να διεκδικήσουν την πρωτιά. Η άμυνα της Σίτι ήταν αρκετά ψηλά από την αρχή του αγώνα, με τους “ταύρους” να το εκμεταλλεύονται στο έπακρο με τον Οπέντα να εκτελεί τον Ορτέγκα μετά από γέμισμα που ήρθε από το μισό της ομάδας του, γράφοντας το 1-0. Μετά το πρώτο γκολ η ομάδα του Γκουαρδιόλα δεν άλλαξε τακτική, καθώς παρέμεινε ψηλά και έλεγξε την αναμέτρηση, μέχρι το 33ο λεπτό. Εκεί ο Οπέντα διπλασίασε τα τέρματα του και έδωσε φτερά στους “ταύρους” με το 2-0 να τους δίνει ισχυρό προβάδισμα για την συνέχεια, με αυτό να είναι και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σίτι έκανε την αντεπίθεση της με τον Έρλινγκ Χάαλαντ να μειώνει στο 55ο λεπτό, βάζοντας την ομάδα του ξανά στο παιχνίδι. Η Λειψία μετά την επίτευξη του γκολ που πέτυχε ο Νορβηγός δεν μπόρεσε να βγει από την περιοχή της με τους πολίτες να βρίσκουν ένα ακόμα γκολ για την ισοφάριση με τον Φόντεν στο 70ο λεπτό να κάνει τα πάντα σωστά, μετατρέποντας το έργο της ομάδας του Ρόουζ αρκετά δύσκολο για να πάρει την πρώτη θέση στον όμιλο. Την ολική ανατροπή την πραγματοποίησε ο Άλβαρεζ στο 87ο λεπτό το οποίο σφράγισε την πρωτιά των “πολιτών” και την νίκη της ομάδας του Γκουαρδιόλα με έναν άκρως εμφατικό τρόπο.

Μάντσεστερ Σίτι (Γκουαρδιόλα):Ορτέγκα, Ντίας (46′ Ακέ), Ακάνζι, Γβάρντιολ (93′ Γκόμεζ), Γουόκερ (55′ Άλβαρεζ), Ρόδρι, Φόντεν, Λιούις, Σίλβα, Γκρίλις (54’Ντοκού), Χάαλαντ

Λειψία (Ρόουζ): Μπλάσβιχ, Λουκέμπα, Σίκαμαν, Κλόστερμαν, Ράουμ, Αιντάρα (74′ Καρβάλιο), Σλάγκερ (87′ Κάμπλ), Σίβλαντ, Σίμονς (75′ Πόουλσεν), Φόρσμπεργκ (60′ Μπάουμγκαρντνερ), Οπέντα (60′ Σέσκο)

Γιούνγκ Μπόιζ-Ερυθρός Αστέρας 2:0

Σε έναν αγώνα με ξεχωριστό ενδιαφέρον, η Γιούνγκ Μπόις φιλοξένησε στην Βέρνη τον Ερυθρό Αστέρα, με τις δυο ομάδες να έχουν από ένα βαθμό, αλλά να έχουν στόχο την συνέχεια στην επόμενη φάση του Europa League. Χωρίς να συμπληρωθούν 10 λεπτά, σε μια σέντρα που έγινε από τον Μπενίτο στην περιοχή της Σέρβικης άμυνας, ο Νεντελίκοβιτς έβαλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, κάνοντας το 1-0 για την Γιούνγκ Μπόις. Οι Ελβετοί όμως δεν έμειναν σε αυτό το γκολ, καθώς ήθελαν να πάνε στο ημίχρονο με μεγαλύτερο προβάδισμα, με τον Μπλουμ στο 29ο λεπτό να κάνει το 2-0 με ωραίο διαγώνιο σουτ, νικώντας Γκλάζερ για να στείλει την ομάδα του στα αποδυτήρια με το δυο τέρματα διαφορά.

Στο δεύτερο μέρος οι Σέρβοι δεν μπορούσαν να απειλήσουν τους γηπεδούχους, με τις προσπάθειες που έγιναν να μην καταλήγουν στον στόχο. Οι Ελβετοί είχαν τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης, γνωρίζοντας πως με το σκορ αυτό θα μπορούσαν να έχουν το εισιτήριο για την δεύτερη διοργάνωση της UEFA, το οποίο ήταν το Europa League. Ο Ερυθρός Αστέρας αποχαιρέτησε κάθε σενάριο πρόκρισης και κατ’ επέκταση συνέχειας σε Ευρωπαϊκή διοργάνωση καθώς δεν μπορούσε να γίνει απειλητικός σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης μένοντας στο 2-0.

Γιούνγκ Μπόις (Γουίκι): Ρασιόπι, Καμαρά, Μπενίτο, Γκαρσία, Μπλουμ, Νιας, Μάλε (46′ Κόλεϊ), Μοντέιρο (74′ Τσάιβα), Ελία, Νσαμέ (74′ Γκανβούλα), Ουγκρίνιτς

Ερυθρός Αστέρας (Μπακχάρ): Γκλάζερ, Ντζίγκα, Ντράγκοβιτς, Νεντελίκοβιτς, Ρόντιτς, Στάμενιτς (59′ Λούτσιτς), Μιχαΐλοβιτς (84′ Κάταϊ), Ίβανιτς (59′ Κράσο), Χουάνγκ (90′ Κάνγκα), Μπουκαρί, Εντιαγέ (46′ Μιγιάτοβιτς)

Δείτε τις βαθμολογίες των ομίλων του Champions League, κάνοντας κλικ ΕΔΩ.//ΓΡ.