Άφησαν ανοιχτούς… λογαριασμούς

Λειψία και Μάντσεστερ Σίτι αναδείχθηκαν ισόπαλες 1:1, με την κάθε μια να έχει από ένα ημίχρονο, στην αναμέτρηση για τη φάση των “16” του Champions League και έτσι η πρόκριση θα κριθεί στον επαναληπτικό στην Αγγλία.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τη Σίτι, η οποία είχε την κατοχή της μπάλας από την αρχή, με τη Λειψία να προσπαθεί να κόψει τους “Πολίτες” που συνεχώς επιτίθονταν. Η πρώτη καλή στιγμή, ήταν για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι απείλησαν με το κόρνερ που εκτέλεσε ο Μαχρέζ, ο Ντίας έπιασε την κεφαλιά, με τον Μπλάζβιχ να μην ανησυχεί και να μπλοκάρει εύκολα. Η Σίτι κατάφερε να μετατρέψει τις προσπάθειές της σε γκολ, στο 27ο λεπτό. Μετά από σοβαρό λάθος της άμυνας της Λειψίας, ο Γκρίλις έκλεψε τη μπάλα, ο Γκουντογκάν τροφοδότησε τον Μαχρέζ και εκείνος με τη σειρά του, με δυνατό πλασέ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα, συνέχισε να πιέζει και έψαξε να βρει και δεύτερο γκολ. Ο Μπερνάρντο Σίλβα πάτησε περιοχή, έσπασε τη μπάλα στον Γκρίλις με τον τελευταίο να σουτάρει άστοχα. Στο 45′ ήρθε η πρώτη τελική και καλή στιγμή για τους γηπεδούχους. Ο Βέρνερ έκανε το σουτ από τη γωνία της περιοχής, όμως ο Έντερσον μπλόκαρε και κράτησε ανέπαφη την εστία του, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 1:0 υπέρ των πολιτών.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, η Λειψία μπήκε πιο ανεβασμένη στον αγωνιστικό χώρο και έδειξε μια διάθεση να κρατήσει περισσότερο τη μπάλα στα πόδια της. Η Σίτι απείλησε στο 50′ για πρώτη φορά, με τον Γκουντογκάν να κάνει το γύρισμα προς τον Μαχρέζ και τον Σλάνγκερ να βάζει τέλος στην προσπάθειά τους. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό και πίεσαν προκειμένου να βρουν το τέρμα που θα έφερνε το παιχνίδι στα ίσα. Στην πρώτη της καλή στιγμή στο παιχνίδι, η Λειψία έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Σόμποζλαϊ να τροφοδοτεί τον Χένρικς, με τη μπάλα να περνά άουτ. Οι Γερμανοί ήταν ιδιαίτερα κινητικοί, παίρνοντας τα ινία του παιχνιδιού, με μια ακόμη εξαιρετική ενέργεια, του Σίλβα, όμως ο Έντερσον είπε “όχι” διατηρώντας ανέπαφη την εστία του. Η Σίτι απάντησε με τον Χάαλαντ, ο οποίος απέφυγε τον Γκβάρντιολ και έκανε το σουτ, με τη μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ. Οι προσπάθειες των “ταυρών” όμως απέδωσαν καρπούς. Ο Βέρνερ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Χάλτστενμπεργκ έκανε τη σέντρα και ο Γκβαρντιόλ πήδηξε ψηλότερα απ’ όλους για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και να γράψει το 1:1. Οι πολίτες έψαξαν την απάντηση με τον Γκουντογκάν να χάνει μεγάλη ευκαιρία καθώς νικήθηκε από τον Μπλάσβιχ. Έτσι, το τέρμα της Λειψίας στο 70ο λεπτό, έφερε την απόλυτη ισορροπία στο παιχνίδι, αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς, με την πρόκριση να κρίνεται στο Μάντσεστερ.//

Γκολ: 70′ Γκβάρτνιολ / 27′ Μαχρέζ
Κίτρινες: 90′ Χένρικς

Λειψία: Μπλάσβιχ, Όρμπαν, Γκβαρντιόλ, Κλόστερμαν (46′ Χένρικς), Φόρσμπεργκ (66′ Ενκουνκού), Σομποσλάι, Λάιμερ, Χάλστενμπεργκ (89′ Ράουμ), Σλάγκερ (82′ Χαϊντάρα), Βέρνερ, Αντρέ Σίλβα (82′ Πούλσεν).

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Γουόκερ, Ντίας, Άκε, Γκιουντογκάν, Ρόδρι, Μπερνάρντο Σίλβα, Μαχρέζ, Ακάντζι, Γκρίλις, Χάλαντ.