Αεράτη στη Δανία η Σίτι και… έφυγε για τους “8”

Οι “Πολίτες” έκαναν αποφασιστικό βήμα πρόκρισης για τους “8” του Champions League, μετά τη νίκη τους με 3-1 επί της Κοπεγχάγης στο “Πάρκεν”.

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 3-1 της Κοπεγχάγης στη Δανία και ουσιαστικά… σφράγισε την παρουσία της στα προημιτελικά του Champions League.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Σίτι μπήκε δυνατά στο ματς και πίεζε από την αρχή, με την πρώτη καλή στιγμή να έρχεται στο 3ο λεπτό, όπου η κεφαλιά του Ντε Μπρόινε πέρασε άουτ. Στο 6′ οι “Πολίτες” άγγιξαν το γκολ. Αρχικά, ο Ντίας έπιασε την κεφαλιά, ο Γκραμπάρα έδιωξε, αλλά ο Ακέ από κοντά δεν μπόρεσε να σκοράρει. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα άνοιξε το σκορ στο 11′. Υπέροχη κάθετη του Φόντεν από δεξιά στον Ντε Μπρόινε, ο Βέλγος από διαγώνια θέση και μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0! Η Σίτι εξακολουθούσε να έχει τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας, αλλά κόντρα στη ροή του ματς οι Δανοί έφεραν το ματς στα ίσα. Πάσα του Έντερσον σε αντίπαλο, το σουτ κοντράρει και η μπάλα στρώνεται στον Μάτσον, που με φαλτσαριστό δεξί πλασέ έξω από την περιοχή ισοφάρισε σε 1-1 στο 34′! Οι φιλοξενούμενοι όμως πήγαν στην ανάπαυλα όντας μπροστά στο σκορ. Ο Ντε Μπρόινε έβαλε κόντρα στον Μάτσεν, η μπάλα στρώθηκε στον Μπερνάρντο Σίλβα, που με ένα τσίμπημα νίκησε τον Γκραμπάρα και έκανε το 2-1!

Oρεξάτη μπήκε η Κοπεγχάγη στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, αλλά η Σίτι ήταν αυτή που απείλησε με σουτ του Ντε Μπρόινε στο 54′, που είδε τον Γκραμπάρα να του λέει “όχι”. Η Μάντσεστερ Σίτι είχε… πνίξει τους Δανούς, δεν τους άφηνε την μπάλα σχεδόν καθόλου και στο 79′ είχαν δοκάρι με κεφαλιά του Χάαλαντ. Η Σίτι βρήκε και τρίτο γκολ στο 90+3′ με τον Φόντεν και πήρε τη νίκη με 3-1 και “αγκάλιασε” την πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League.

ΓΚΟΛ: 34′ Μάτσον / 11′ Ντε Μπρόινε, 45’+1′ Μπερνάρντο Σίλβα, 90+3′ Φόντεν
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 71′ Φαλκ, 74′ Ντικς / –

Κοπεγχάγη: Γκραμπάρα, Μακένα, Βάβρο, Ντικς, Γέλερτ, Μάτσον (81′ Λάρσον), Φαλκ, Γκονσάλβες (70′ Χόιλουντ), Ελιονούσι, Κλάεσον (55′ Κορνέλιους), Ασουρί (81′ Σέρενσεν).

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Ντίας, Ακέ, Ρόδρι, Σίλβα (78′ Νούνες), Φόντεν, Ντε Μπρόινε, Γκρίλις (21′ λ.τρ. Ντοκού), Χάαλαντ.//Λ.