Τη λύγισε στα πέναλτι και προκρίθηκε στον τελικό!

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ τα βρήκε… σκούρα κόντρα στην Μπράιτον, ωστόσο κατάφερε να εξασφαλίσει την πρόκριση στο τελικό του Κυπέλλου FA, μέσα από τη… ρωσική ρουλέτα με 7:6 (0:0 κανονική διάρκεια και παράταση).

Με εντελώς αμφίρροπο τρόπο εξελίχθηκε ο ημιτελικός ανάμεσα σε Μπράιτον και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, καθώς οι δύο ομάδες αναγκάστηκαν να λύσουν τις διαφορές τους στη ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι. Καμία εκ των δύο δεν υποχωρούσαν, αλλά η ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ επικράτησε με 7:6 κι εξασφάλισε την πρόκριση στον τελικό, όπου θα συναντήσει τη Μάντσεστερ Σίτι.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού για τις δύο ομάδες, οι οποίες “διάβαζαν” το παιχνίδι του αντιπάλου τους και αναζητούσαν τα δικά τους πατήματα. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε από την Μπράιτον στο 7ο λεπτό. Ο Μακ Άλιστερ έκανε εξαιρετική προσπάθεια με εκτέλεση φάουλ από καλή απόσταση, αλλά ο Ντε Χέα ακολούθησε την πορεία της μπάλας και παραχώρησε κόρνερ. Οι “γλάροι” ήταν πιο απειλητικοί στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Στο 13′, ο Ενσίσο έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή κι έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ντε Χέα. Στο 15′, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ απείλησε με αξιώσεις, αλλά ο Μπρούνο Φερνάντες είδε τον Σάντσες να σταματά την προσπάθειά του. Εν συνεχεία, αμφότερες οι ομάδες είχαν φάσεις για γκολ, ωστόσο καμία εκ των δύο δεν βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα.

Στην επανάληψη, η Μπράιτον μπήκε εκ νέου πιο δυνατά, δείχνοντας αποφασισμένη να διεκδικήσει τις πιθανότητές της για την πρόκριση στον τελικό. Στο 57ο λεπτό, η ομάδα του Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι έχασε τεράστια ευκαιρία. Ο Ενσίσο σούταρε από καλή απόσταση κι έδειξε ξανά τις διαθέσεις του στον Ντε Χέα, ωστόσο ο τελευταίος κράτησε ξανά το μηδέν στην εστία του, διώχνωντας σε κόρνερ. Οι “γλάροι” απείλησαν και από τη στημένη φάση που ακολούθησε, αλλά η κεφαλιά του Γουέλμπεκ πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια των “κόκκινων διαβόλων”. Μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, οι δύο ομάδες συνέχισαν να αναζητούν το γκολ, αλλά δίχως αποτέλεσμα. Οι “κόκκινοι διάβολοι” πήραν μέτρα στον αγωνστικό χώρο κι άρχισαν να κυκλοφορούν περισσότερο την μπάλα, συγκριτικά με τα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, αλλά δεν απείλησαν ιδιαίτερα τον Σάντσες. Καμία εκ των δύο ομάδων δεν κατάφεραν να προηγηθούν, αναμένοντας τη διαδικασία της παράτασης για να λύσουν τις διαφορές τους.

Εκεί, η ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ ήταν πιο ουσιαστική, ενώ η Μπράιτον εξακολουθούσε να έχει την κατοχή της μπάλας. Στο 98′, οι “κόκκινοι διάβολοι” άγγιξαν το 1:0. Ο Σάμπιτσερ έπιασε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή του Σάντσες κι έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από την εστία των “γλάρων”. Στα εναπομείναντα λεπτά της παράτασης, τόσο η Μπράιτον, όσο και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, είχαν ορισμένες ευκαιρίες, αλλά εξακολουθούσαν να μην παραβιάζουν τις αντίπαλες εστίες, με αποτέλεσμα να οδηγούν στη ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι. Εκεί, οι δύο ομάδες είχαν συνεχώς εύστοχες εκτελέσεις, προτού αστοχήσει ο Μαρτς, δίνοντας την ευκαιρία στον Λίντελοφ να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να χαρίσει τη νίκη με 7:6 στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.//Τ.