Τεν Χαγκ: «Κράτησα τον Ρονάλντο στον πάγκο από σεβασμό στην καριέρα του»

Ο Ολλανδός τεχνικός ρωτήθηκε στη συνέντευξη τύπου για το γεγονός ότι ο Πορτογάλος σούπερ σταρ δεν αγωνίστηκε καθόλου στο ντέρμπι του Μάντσεστερ, καθώς και την εμφάνιση της ομάδας του.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ γνώρισε τη συντριβή από την Μάντσεστερ Σίτι με 6-3, δεχόμενη μάλιστα 4 γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Ο Έρικ Τεν Χαγκ ρωτήθηκε για πολλά από τα τεκταινόμενα της αναμέτρησης, μιλώντας μεταξύ άλλων για τον Πορτογάλο σταρ.

Για το ότι ο Ρονάλντο έμεινε στον πάγκο: «Δεν τον έβαλα από σεβασμό για τον Κριστιάνο και τη μεγάλη καριέρα του».

Για το ότι βρέθηκε ο Έρικσεν να μαρκάρει τον Χάαλαντ στο κόρνερ του 3-0: «Προφανώς δεν ήταν αυτή η εντολή μου».

Για την ήττα της ομάδας του: «Είναι απλό. Έλλειψη πίστης. Όταν δεν πιστεύεις στο γήπεδο, τότε δεν μπορείς να κερδίσεις αγώνες. Αυτό δεν είναι αποδεκτό. Δεν πειθαρχούμε στους κανόνες και διασυρόμαστε. Αυτό συνέβη σήμερα. Για μένα ήταν έκπληξη. Δεν είχαμε το πάνω χέρι, δεν ήμασταν γενναίοι στην μπάλα και υπήρχαν χώροι για να παίξουμε, αλλά δεν ήμασταν αρκετά γενναίοι. Όλα τα εύσημα πηγαίνουν στη Σίτι, αλλά δεν έχει να κάνει με τη Σίτι. Η απόδοσή μας δεν ήταν καλή. Είχε να κάνει με την πίστη μας ατομικά και ως ομάδα.

Από το 1ο λεπτό το αισθάνθηκα και στο ημίχρονο αλλάξαμε πράγματα και αλλάξαμε συμπεριφορά. Είδαμε διαφορετική Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μετά την ανάπαυλα και σκοράραμε, δημιουργήσαμε και ευκαιρίες. Ήμασταν πιο γενναίοι στην μπάλα, πατήσαμε στο γήπεδο του αντιπάλου και σκοράραμε τρεις φορές. Αυτήν τη στιγμή, δεν μπορώ να σκεφτώ τα θετικά. Απογοητεύσαμε τους φιλάθλους μας, τους εαυτούς μας και είμαστε απογοητευμένοι».