Συνετρίβη στο Μπράιτον η Γιουνάιτεντ

Από το κακό στο χειρότερο οδεύουν οι «κόκκινοι διάβολοι» που ηττήθηκαν με 4-0 στο «Άμεξ Στέιντιουμ» από την ομάδα του Γκράχαμ Πότερ.

Σοκαριστική ήττα γνώρισε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που πλέον κινδυνεύει να χάσει ακόμη και την 6η θέση της βαθμολογίας. Οι παίκτες του Ραλφ Ράνγκνικ ουσιαστικά δεν εμφανίστηκαν ποτέ στο γήπεδο. Με αυτόν τον τρόπο, η Μπράιτον εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία και πέτυχε μια εκκωφαντική νίκη.

Μόλις στο 15ο λεπτό, ο Μόουζες Καϊσέδο άνοιξε το σκορ τους γηπεδούχους. Η συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου δεν είχε αρκετές συγκινήσεις, με την ομάδα του Πότερ να είναι ανώτερη. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «γλάροι» μπήκαν με το «μαχαίρι» στα δόντια. Μόλις στο 49′, ο Κουκουρέγια «έγραψε» το 2-0. Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Τροσάρ συνεργάστηκε με τον Πασκάλ Γκρος, ο οποίος πέτυχε το τρίτο τέρμα της ομάδας του. Στο 60′, ο Βέλγος εξτρέμ έγινε από δημιουργός σκόρερ για να διαμορφώσει το τελικό 4-0.

Η Γιουνάιτεντ πλέον βρίσκεται στην 6η θέση με πενήντα οκτώ βαθμούς. Η Γουέστ Χαμ έχει 6 λιγότερους, ενώ χρωστάει και δύο ματς. Από την άλλη, η Μπράιτον ανέβηκε στην 9η θέση και έχει σαράντα επτά βαθμούς.