Στον τελικό του Λιγκ Καπ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Οι “κόκκινοι διάβολοι’ επικράτησαν 2:0 της Νότιγχαμ Φόρεστ και πήραν την πρόκριση για τον… μεγάλο αγώνα της διοργάνωσης κόντρα στη Νιούκαστλ, στις 26 Φεβρουαρίου.

H Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, χωρίς όμως να έχει καταφέρει να δημιουργήσει σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ. Η Νότιγχαμ προσπαθούσε να απειλήσει, όμως δεν μπορούσε να ανησυχήσει τα αντίπαλα καρέ. Η πρώτη καλή στιγμή για τους “κόκκινους διαβόλους” ήρθε στο 30ο λεπτό, με τον Χένεσι να αποκρούει δύσκολα την σκαστή κεφαλιά του Κασεμίρο. Οι φιλοξενούμενοι, απάντησαν άμεσα, με τον Τζόνσον, όμως ο Χίτον απέκρουσε εντυπωσιακά. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να σφυροκοπούν την αντίπαλη άμυνα, αυτή τη φορά με τον Άντονι που εξαπέλυσε πολύ δυνατό σουτ, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Χένεσι. Η “κόκκινοι” έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, με τον Ντένις να σουτάρει, τη μπάλα να παίρνει τροχιά προς τα δίχτυα και τον Σάριτζ να διώχνει σωτήρια. Στην τελευταια φάση του πρώτου μέρους, η ομάδα του Τεν Χαγκ, είχε δοκάρι με τον Βέρκχορστ να επιχειρεί την εκφαλιά από τη σέντρα του Μπρούνο και τη μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι του κίπερ των φιλοξενούμενων.

To δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως και το πρώτο. Ο Τζόνσον προσπάθησε να δώσει σπίθα κερδίζοντας κόρνερ, ενώ αργότερα, στο 60ο λεπτό, ο Γκαρνάτσο με υπέροχη προσωπική του ενέργεια βγήκε σε θέση βολής και εκτέλεσε, με τον Χένεσι να απομακρύνει. Οι δυο ομάδες έριξαν τον ρυθμό τους στη συνέχεια, με τον κίπερ της Φόρεστ να κρατά και πάλι το μηδέν μετά το πλασέ του Κασεμίρο. Η ασφυκτική πίεση των “κόκκινων διαβόλων” απέδωσε καρπούς. Ο Ρασφορντ αστόχησε από πλεονεκτική θέση, η μπάλα στρώθηκε στον Μαρσιάλ με τον Γάλλο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1:0 “κλειδώνοντας” την πρόκριση της Γιουνάιτεντ. Οι “κόκκινοι διάβολοι” διπλασίασαν τα τέρματά τους με το όμορφο γύρισμα του Ράσφορντ, που βρήκε τον Φρεντ, με τον τελευταίο να σκοράρει για το τελικό 2:0. Έτσι, η ομάδα του Τεν Χαγκ, πανηγύρισε την πρόκριση για τον τελικό του League Cup. Εκεί έκλεισε ραντεβού με τη Νιουκαστλ στις 26 Φεβρουαρίου.

Γκoλ: 73′ Μαρσιάλ, 76′ Φρεντ

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Χίτον, Γουάν-Μπισάκα, Βαράν (80′ Μαγκουάιρ), Μαρτίνες, Σο, Φερνάντες, Καζεμίρο (80′ Λίντελεφ), Φρεντ, Άντονι (63′ Σάντσο) Βέγκχορστ (63′ Μαρσιάλ), Γκαρνάτσο (62′ Ράσφορντ)

ΝΟΤΙΓΧΑΜ: Χένεσι, Γουίλιαμς, Μακένα, Μπολί, Λόντι (65′ Οριέ), Ντένις, Μανγκαλά, Φρόιλερ (64′ Ντανίλο), Σκάρπα (86′ Χάμοντ), Τζόνσον (64′ Μάιτεν), Σάριτζ (86′ Όσονγκ)

Οι πρώτοι ημιτελικοί του League Cup:

Σαουθάμπτον – Νιούκαστλ 0-1 (73′ Ζοέλιντον)
Νότιγχαμ Φόρεστ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-3 (6′ Ράσφορντ, 45′ Βέγκχορστ, 89′ Φερνάντες)