Σίτι από άλλον… πλανήτη, διέλυσε τη συμπολίτισσα!

Οι “Πολίτες”… υπνώτισαν από το πρώτο λεπτό τη Γιουνάιτεντ, οι Χάαλαντ και Φόντεν ολοκλήρωσαν αμφότεροι με χατ-τρικ και ισοπέδωσαν με 6-3 τη Γιουνάιτεντ, που έμοιαζε ανήμπορη να αντιδράσει στα αλλεπάλληλα σφυροκοπήματα των “γαλάζιων”.

Η Σίτι επιβεβαίωσε πως είναι το απόλυτο αφεντικό στο Μάντσεστερ. Χάαλαντ και Φόντεν έστησαν πάρτι, ο ένας μοίραζε, ο άλλος σκόραρε, έσπασαν όλα τα ρεκόρ και έβαλαν την υπογραφή τους στο εμφατικό 6-3 κόντρα στη Γιουνάιτεντ για την 9η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

H Μάντσεστερ Σίτι ξεκίνησε… αφηνιασμένη το παιχνίδι. Από το πρώτο κιόλας λεπτό έδειξαν τις διαθέσεις τους, πιέζοντας ασφυκτικά τη Γιουνάιτεντ. Στο τέταρτο λεπτό, οι “Πολίτες” έχασαν τεράστια τριπλή ευκαιρία να περάσουν μπροστά στο σκορ. Η κεφαλιά του Χάαλαντ κόπηκε από τον ΜακΤόμινει, ο Ντεμπρόινε πήρε το ριμπάουντ και σούταρε με τον Ντε Χέα να… σώζει πάνω στη γραμμή. Σε τρίτο χρόνο, ο Ακέ σούταρε πάνω στα σώματα.

Η Σίτι συνέχισε… ορεξάτη, με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να διατηρεί παθητικό ρόλο. Οι “γαλάζιοι” δεν άργησαν να ανοίξουν το σκορ. Στο 8ο λεπτό, ο Σίλβα βρήκε όμορφα τον Φόντεν, με τον τελευταίο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με εξαιρετικό δυνατό σουτ.

Η πρώτη τελική της Γιουνάιτεντ στο παιχνίδι ήρθε στο 15ο λεπτό, μετά από αδύναμο σουτ του Έρικσεν που δεν ανησύχησε τον Έντερσον. Ο Γκουντογκάν είχε την ευκαιρία να διευρύνει το προβάδισμα της ομάδα του, μετά από εκτέλεση φάουλ που ανέλαβε, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Ντε Χέα.

Οι “Πολίτες” ήταν το απόλυτο αφεντικό καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Σε φάση διαρκείας, “σφυροκόπησε” τη Γιουνάιτεντ με αλλεπάλληλα σουτ μέσα στην περιοχή, όμως η μπάλα έβρισκε πάνω στα σώματα.

Στο 34ο λεπτό, ο Έρλινγκ Χάαλαντ, διπλασίασε τα τέρματα των “γηπεδούχων”, με καρφωτή κεφαλιά από το ύψος της περιοχής, με τον Μαλάσια να μην προλαβαίνει και να διώχνει τη μπάλα μέσα από το τέρμα. Η απίθανη Σίτι, συνέχισε να είναι καταιγιστική και με εξαιρετική συνεργασία των Χάαλαντ-Ντε Μπρόινε, έκανε το 3-0.

Λίγο πριν τη συμπλήρωση του πρώτου μέρους, οι “γαλάζιοι” διέλυσαν τους “κόκκινους διαβόλους”. Με πάρε-βάλε πάσα του Χάαλαντ ο Φόντεν διπλασίασε τα τέρματά του στην αναμέτρηση και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στο πάρτι της ομάδας του στο Έτιχαντ.

Στο δεύτερο μέρος, η Γιουνάιτεντ μπήκε με σκοπό να βγάλει αντίδραση μετά το σοκ που υπέστη στο πρώτο 45λεπτο. Στο 56ο λεπτό, με απίθανο γκολ του Άντονι από μακριά, μείωσε σε 4-1.

Ο “δαιμονισμένος” Έρλινγκ Χάαλαντ όμως, απάντησε άμεσα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτετ.  Σημείωσε το τρίτο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση, γράφοντας με χρυσά γράμματα το όνομά του στην ιστορία της Πρέμιερ Λιγκ, καθώς έγινε ο πρώτος παίκτης στη διοργάνωση που ολοκληρώνει χατ-τρικ σε τρία σερί εντός έδρας παιχνίδια.

Φόντεν και Χάαλαντ συνέχισαν να… βγάζουν φωτιές. Ο Άγγλος δεν άργησε να ολοκληρώσει χατ-τρικ με ασίστ του Νορβηγού, με τους δυο τους να κάνουν ό,τι ακριβώς θέλουν στα καρέ των “κόκκινων διαβόλων”. Στο 84ο λεπτό, ο Μαρσιάλ σκόραρε για τη Γιουνάιτεντ μειώνοντας σε 6-2. Λίγο πριν την εκπνοή της αναμέτρησης, οι “κόκκινοι διάβολοι” κέρδισαν πέναλτι, μετά από ανατροπή του Μαρσιάλ από τον Κανσέλο μέσα στην περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γάλλος, ο οποίος με εξαιρετικό σουτ έστειλε τη μπάλα στο “Γ’ του Έντερσον, κάνοντας το 6-3.

Έτσι, η Σίτι έδειξε την υπεροχή της, απέναντι στη “μισητή” αντίπαλο, παίρνοντας τους τρεις βαθμούς που την κατατάσσουν στη δεύτερη θέση και το -1 από την Άρσεναλ.

Γκολ: 8′, 44′, 73′ Φόντεν, 34′, 37′, 65′ Χάαλαντ / 56′ Άντονι, 84′, 90′ Μαρσιάλ

Κίτρινες: – / 2′ Νταλότ, 23′ Μαλάσια, 78′ Φερνάντες

Δοκάρι: 18′ Γκουντογκάν / –

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόκερ (41′ Γκόμεζ), Ακάντζι, Ακέ, Κανσέλο, Ντε Μπρόινε, Γκουντογκάν (75′ Πάλμερ), Σίλβα, Φόντεν (74′ Μαχρέζ), Χάαλαντ, Γκρίλις (75′ Λαπόρτ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Έρικ Τεν Χαγκ): Ντε Χέα, Νταλότ, Βαράν (40′ Λίντελοφ), Μαρτίνες, Μαλάσια (45′ Σο), ΜακΤόμινεϊ (59′ Κασεμίρο), Έρικσεν, Άντονι, Φερνάντες, Σάντσο (71′ Φρεντ), Ράσφορντ (59′ Μαρσιάλ)